Jakie antyramy wybrać do zdjęć?
Antyramy to jeden z najlepszych sposobów na dekorację i wyeksponowanie ważnych dokumentów, grafik czy zdjęć. Można je elegancko wkomponować w praktycznie każde wnętrze, dzięki swojemu neutralnemu wyglądowi doskonale sprawdzają się zarówno w klasycznych jak i nowoczesnych pomieszczeniach. Jednak wbrew pozorom wybranie odpowiedniej antyramy wcale nie jest taką łatwą sprawą, jak się w pierwszej chwili może wydawać, gdyż należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.
Zalety antyram
Jedną z największych zalet antyram jest ich prosta, elegancka forma, dzięki czemu na każdej ścianie będą się one świetnie prezentowały. Antyramy, w przeciwieństwie do klasycznych ram, nie posiadają żadnych ozdobników i dekoracyjnych elementów. Mają one za zadanie wyeksponować swoją zawartość, a nie same w sobie stanowić ozdobę. Ostatnio coraz częściej spotyka się takie produkty z mlecznym szkłem, posrebrzane czy z delikatnymi rzeźbieniami. Kolejnym atutem antyram jest ich duża różnorodność jeśli chodzi o kształty i rozmiary. Najbardziej popularne są ramki prostokątne i kwadratowe, ale sporym zainteresowaniem cieszą się też okrągłe i owalne. Jeśli chodzi o rozmiary, to wielu producentów dopasowuje je do standardowych formatów zdjęć czy kartek papieru, dzięki czemu bez żadnych przeróbek można w nich powiesić wszystko, co istotne. Antyramy są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak również bez problemów się je znajdzie w internecie.
Rozmiar
Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze antyramy jest jej dopasowanie do elementu, który się chce powiesić. Czy to będzie pamiątkowa fotografia, dyplom czy dekoracyjne zdjęcie – po umieszczeniu w ramce całość powinna dobrze wyglądać. Ramka powinna być trochę szersza od umieszczonej wewnątrz ozdoby, wtedy wszystko będzie się odpowiednio prezentować. Po bokach nie należy jednak pozostawać zbyt dużo wolnego miejsca, ponieważ zaburzy to estetyczny wygląd. Antyramy dostępne są w niezliczonej ilości rozmiarów, zarówno standardowych jak i nietypowych. Najmniejsze mają boki o długości kilku centymetrów, największe nawet kilkuset. Jeśli ktoś wśród tak szerokiej oferty nie znajdzie nic odpowiedniego dla siebie, to są firmy, które realizują indywidualne zamówienia. Wystarczy podać dokładne rozmiary, wybrać materiał tylnej ścianki oraz przodu, i po kilku dniach można będzie wieszać ramkę na ścianie w swoim domu.
Materiał
Rodzaj materiału to kolejna ważna decyzja, jaką należy podjąć przy wyborze antyramy. Tylną ściankę stanowi najczęściej płyta HDF, dzięki grubości kilku milimetrów zapewniająca wystarczającą sztywność całej konstrukcji. Natomiast przody wykonuje się z różnych odmian szkła oraz przezroczystego pleksi, oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Szkło uważane jest za bardziej eleganckie i ładniej wyglądające, zwłaszcza jeśli użyte zostają jego matowe odmiany. Jednak jest stosunkowo ciężkie, co przy dużych antyramach może stanowić pewien problem. Kolejną wadą szkła, które nie ma pleksi, jest możliwość jego pęknięcia. Antyramy wykonane z tworzywa nawet jeśli spadną na podłogę, to najczęściej nic im się nie stanie.