Ból pleców i kręgosłupa, jakie przyczyny?

Ból pleców i kręgoslupa może mieć różne przyczyny i objawy, dlatego nigdy nie warto bagatelizować sprawy. Kręgosłup jest niezwykle ważny, to od niego zależy nasza postawa, możliwość poruszania się, dlatego warto o niego dbać niezależnie od tego, ile aktualnie mamy lat. Niestety siedzący tryb życia, niezdrowe jedzenie i brak ruchu, negatywnie wpływają na kondycję naszych pleców. Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa?

Bóle pleców – przyczyny

Ból pleców może wiązać się ze schorzeniami zwyrodnieniowymi, kardiologicznymi, neurologicznymi, gastrologicznymi, otyłością, przeciążeniami oraz urazami. Choroby, które mogą objawiać się bólem pleców to między innymi zapalenie przyczepów mięśni, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, dyskopatia, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, nowotwory kręgosłupa i nie tylko. Oczywiście czasami ból pleców ma bardziej banale przyczyny, bo jest to na przykład spowodowane naciągnięciem mięśni, wadami postawy, niewłaściwą pozycją podczas siedzenia lub podczas snu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że czasami ból pleców jest niegroźny, ale może być też objawem poważnych schorzeń, dlatego jeżeli problem występuje u nas od dłuższego czasu, warto zgłosić się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę pojawiającego się bólu.

Siedzący tryb życia

Niestety bardzo często ból pleców i kręgosłupa jest spowodowany głównie przez siedzący tryb życia. Nasz organizm nie jest przyzwyczajony do siedzenia w jednym miejscu przez 8 godzin, tymczasem tak wygląda niestety forma pracy wielu osób. Nawet jeżeli jesteśmy przykuci do biurka przez 8 godzin, wówczas zadbajmy o to, aby robić sobie przerwy, odejść do biurka, rozciągnąć się i zażyć świeżego powietrza. Gdy pracujemy w biurze i spędzamy dużo czasu w pozycji siedzącej, ważne jest to, aby zadbać o ruch po pracy. Można na przykład chodzić na spacery, pójść pobiegać, wybrać się na siłownię albo na rower, jeżeli jest ku temu sprzyjająca pogoda. Najważniejsze jest to, aby być aktywnym i zadbać o swój kręgosłup. Dobrym pomysłem może okazać się wizyta u fizjoterapeuty, który podpowie nam jakie ćwiczenia wykonywać, aby utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji przez długi czas. Bardzo dobrym wyborem będzie chodzenia na basen, gdzie można popływać lub wybranie się na lekcje jogi, która bardzo pozytywnie wpływa na nasze plecy. Każdego dnia rano po przebudzeniu, warto się rozciągnąć, aby dobrze zacząć dzień. Gdy pracujemy zdalnie, wówczas mamy większe możliwości, bo możemy na przykład w trakcie przerwy w pracy zrobić kilka ćwiczeń na kręgosłup, co bez wątpienia będzie odprężające.

Zobacz również  Czym są plamy pigmentacyjne i jak sobie z nimi radzić?

Bóle pleców i kręgosłupa mogą być spowodowane różnymi czynnikami, dlatego, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania związanie z eliminacją bólu, warto poznać diagnozę lekarza. Tylko w tym wypadku można bowiem działać skutecznie i bez obaw, że zrobimy sobie jeszcze większą krzywdę. Warto zadbać o siebie i swój kręgosłup bez względu na wiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *