Kleje termotopliwe znajdują zastosowanie w przetwórstwie tworzyw sztucznych oraz drewna, w budownictwie, a także przemyśle motoryzacyjnym i spożywczym. Najczęściej są wykorzystywane do rozwiązywania typowych problemów pojawiających się w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jednakże w mniejszej skali mogą być wykorzystane przy wytwarzaniu mebli czy łączenia elementów przez specjalistów z branży budowlanej.
Kleje termotopliwe – wprowadzenie
Kleje termotopliwe nie zawierają wody ani żadnych innych rozpuszczalników. Ich aplikacja wymaga dostarczenia ciepła, które powoduje, że substancja klejąca przechodzi w stan płynny, w którym posiada bardzo dobre właściwości adhezyjne. Oznacza to, że klej bardzo dobrze przylega do pokrywanej powierzchni a siła łącząca wynika z oddziaływań międzycząsteczkowych (nie zachodzą reakcje chemiczne pomiędzy klejem a powierzchniami klejonymi).
Schłodzenie kleju powoduje powstanie mocnej i wytrzymałej spoiny. Aplikacji należy dokonać po przejściu kleju w stan płynny.
Zalety klejów termotopliwych
Decyzja o zastosowaniu wybranej technologii wymaga szerszej analizy potrzeb i oczekiwań dla danego procesu. Nie wgłębiając się jednak w specyficzne wymagania konkretnego zastosowania warto mieć świadomość, że kleje termotopliwe pozwalają na bardzo szybkie uzyskanie trwałej spoiny, co w warunkach produkcyjnych może skutkować znaczną redukcją czasu potrzebnego na wykonanie wybranej operacji.
Ponadto, to zastosowanie pozwala na pokrycie powierzchni niekoniecznie idealnie wykończonej, co sprawia, że jest możliwe łączenie ze sobą materiałów o nierównych powierzchniach. Wysokie właściwości adhezyjne objawiają się przy wielu różnych materiałach, dlatego zastosowanie tej technologii jest możliwe w wielu potencjalnych obszarach.
Dzięki aktywacji substancji za pomocą ciepła, istnieje możliwość wykonania pokrycia wstępnego oraz późniejszego łatwego rozdzielania i recyclingu materiałów.
Kleje termotopliwe – zastosowanie
Ten rodzaj klejów jest stosowany w bardzo wielu obszarach. W przemyśle meblarskim idealnym zastosowaniem tej technologii będzie okleinowanie krawędzi płyt służących do budowy mebli oraz opłaszczowanie profili. Ten rodzaj klejów napotkamy również w procesach wytwarzania materacy.
Kolejnym świetnym rozwiązaniem będzie klejenie opakowań z włóknin syntetycznych. Jak wykonać trwałą spoinę w produkcji siatek i worków na różnego rodzaju zawartość? Łatwo i szybko osiągnie się ten cel przy zastosowaniu klejów termotopliwych.
Ponadto ten rodzaj uzyskiwania połączeń sprawdzi się w produkcji wewnętrznych elementów samochodu. Odporność na promieniowanie UV oraz niewielkie zamgławienie, czyli skłonność do kondensacji lotnych związków kleju na samochodowych szybach to cechy, które przemawiają za tym rozwiązaniem. W branży motoryzacyjnej ten rodzaj kleju napotkamy również w filtrach flisowanych.
W budownictwie doskonałym zastosowaniem klejów termotopliwych jest łączenie tekstyliów technicznych. Wszelkie pokrycia dachowe zabezpieczające przed wilgocią mogą być łączone tego typu klejami.
Ostatnią branżą, którą opiszemy jest przemysł spożywczy. Kleje topliwe są wykorzystywane do produkcji kapsli oraz wszelkiego rodzaju opakowań na żywność. Dedykowane rozwiązania dla przemysłu spożywczego gwarantują bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością.
Podsumowanie
Chyba łatwiej wymienić obszary, w których nie stosuje się klejów topliwych. Jest to rozwiązanie, którego cechy sprawdzają się w wielu potencjalnych zastosowaniach. Warto posiadać wiedzę na temat tej technologii, której potencjał sprawdzi się na wielu polach.