Kleje na gorąco są bardzo popularne. Dobrze i szybko wiążą ze sobą różne materiały. Są wydajne i dostępne w atrakcyjnych cenach. Pistolet do kleju na gorąco można kupić już za kilkanaście złotych. Niektórzy jednak twierdzą, że takie kleje mogą szkodzić zdrowiu. Czy tak jest na prawdę? Nie. Te kleje są jak najbardziej bezpieczne. Obalmy, więc mit ich szkodliwości.
Polimery
Klej na gorąco jest wykonany z syntetycznych polimerów. Dokładnie powstaje on na bazie dwóch surowców – EVA – octanu etyleno-winylowego oraz PA – poliamidu i SP – poliolefiny. To właśnie te trzy substancje są roztapiane pod wpływem ciepła, a następnie zastygają łącząc ze sobą dwie powierzchnie. Spoiwo jest trwałe, mocne i dość elastyczne. Klej jest tani i dostępny w wielu kolorach i wariantach. Dzięki temu jest też bardzo uniwersalny i korzysta z niego wiele osób.
Bez oparów
Powszechnie uważa się, że kleje na gorąco są szkodliwe, bo emitują opary, które mogą być groźne dla zdrowia. Jest to właśnie ten mit, który musimy obalić. Jeśli, więc zastanawiasz się czy klej na gorąco jest szkodliwy, to możesz od razu się uspokoić. Klej nie wydziela żadnych oparów, które mogłyby przedostawać się do organizmu człowieka. Równocześnie powinno to właściwie zamykać dyskusję na temat ich szkodliwości. Nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby szkodliwość kleju na gorąco. Uważa się raczej, że ten typ kleju to „zielony klej”, który jest przyjazny środowisku. Nie oznacza to jednak, że w czasie jego użytkowania nie należy szczególnie uważać. Ostrożność należy zachować ze względu na wysoką temperaturę, jaka jest używana przy klejeniu.
Uwaga gorąco!
By klej przeszedł ze stanu stałego w ciekły musi zostać poddany działaniu temperatury około 160 stopni Celsjusza. To bardzo dużo. Oznacza to, że sam płynny klej może spowodować poważne oparzenia, jeśli tylko będzie miał kontakt ze skórą. Trzeba też zwrócić uwagę na obudową pistoletu – aplikatora. Może ona rozgrzać się w ręce, choć nie powinna parzyć. Co ważne, klej najczęściej wypływa przez metalową końcówkę pistoletu. Z racji tego, że metal przewodzi ciepło, ona także może stać się gorąca. Lepiej, więc jej nie dotykać gołą ręką. Ważny jest też sposób odkładania pistoletu. Najlepiej jest położyć go na czymś, co jest odporne na działanie wysokiej temperatury i nie przewodzi ciepła. Dobrą podstawką może być naczynie żaroodporne lub ceramiczny talerz. Dzięki takiej praktyce zmniejsza się ryzyko zaprószenia ognia lub uszkodzenia blatu roboczego. Temperatura szybko opada, a pistolet stygnie, ale warto upewnić się, ze cały proces przebiega bezpiecznie i nie stanowi zagrożenia pożarowego. Warto jeszcze raz to podkreślić. Jedyne niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą używanie pistoletów z klejem to ryzyko poparzenia się w przypadku zbyt niedbałego obchodzenia się z gorącym pistoletem na klej w laskach. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek, by nie zapomnieć o zagrożeniu.
Dowiedz się więcej o klejeniu na gorąco: https://www.buehnen.pl/obsluga/glosariusz/goracy-klej/77-glosariusz/491-klejenie-na-goraco