Czym charakteryzuje się gniazdo elektryczne podtynkowe

Elektryka to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów w każdym budownictwie. Trudno wyobrazić sobie życie czy funkcjonowanie zawodowe bez dostępu do prądu. Instalację elektryczną kładzie się zatem na jednym z pierwszych etapów budowy nowej inwestycji, często w starym budownictwie trzeba ją modernizować, szczególnie jeżeli do sieci ma być podpiętych więcej urządzeń pobierających bardzo dużo prądu. Jedną z dosyć istotnych spraw jest też samo rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Kto podejmował kiedyś te decyzje doskonale wie, jakie to dylematy. Bardzo często na dosyć wstępnym etapie budowy domu trzeba już określić, gdzie będzie umiejscowiona lodówka albo kuchenka indukcyjna. Kolejna ważna kwestia to sam wybór gniazdek elektrycznych. Tak naprawdę nie chodzi tylko o ich zewnętrzną formę i design, co oczywiście również jest bardzo ważne. Czasami trzeba decydować również pomiędzy konkretnymi modelami gniazdek, które bardzo ogólnie dzielą się na gniazda natynkowe oraz gniazda elektryczne podtynkowe.

Sprawdź: https://laseratl.com.pl/gniazda-elektryczne-podtynkowe/

Czym charakteryzuje się gniazdo elektryczne podtynkowe

Z reguły przeciętny konsument nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele różnych rodzajów gniazdek elektrycznych jest w sprzedaży. Tak naprawdę mamy do czynienia z gniazdami podtynkowymi i natynkowymi, które mogą być otwarte lub zamknięte z klapką, a także posiadać tak zwane uziemienie. Tego typu gniazdka są na przykład stosowane wszędzie tam, gdzie urządzenia będą podpięte do prądu na stałe. Z reguły dotyczy to zatem gniazdek elektrycznych na przykład w kuchni, do których jest włączona lodówka albo kuchenka indukcyjna. W odniesieniu do samych gniazdek podtynkowych to po pierwsze trzeba powiedzieć, że to najbardziej popularne gniazdka, które montuje się w domach, w przestrzeniach użytkowych, oraz w wielu innych miejscach. Takie gniazdka występują w bardzo wielu różnych rodzajach i tutaj rzeczywiście możemy mówić o ich designie. Niektóre z nich potrafią być bardzo drogie, na przykład jeżeli zostały wykonane z porcelany. W odniesieniu do samych parametrów technicznych to takie gniazdka są zdecydowanie bardziej dyskretne i prezentują się elegancko, ponieważ puszka z kablami jest wewnątrz ściany. Dlatego też takie gniazdka montuje się we wszystkich nowych inwestycjach, tam gdzie ściany mają odpowiednią grubość, a same kable prowadzone są klasycznie w ścianie.

Zobacz również  Matowa czy z połyskiem? Jaką farbę wybrać na przedpokój?

Różne rodzaje gniazdek podtynkowych

Tak jak już wspomniano powyżej, gniazdka podtynkowe mogą być otwarte lub zamknięte. Te ostatnie muszą być zamontowane na przykład w łazience, ponieważ zabezpieczają gniazdko przed dostawaniem się do przewodów pary wodnej. Generalnie to najbardziej eleganckie rozwiązanie. Drugi rodzaj gniazdek, czyli gniazdka nadtynkowe, nie wyglądają już tak ładnie i dlatego są wybierane do przestrzeni takich jak na przykład warsztaty, fabryki oraz miejsca przemysłowe. Warto zapoznać się z ładnymi gniazdkami podtynkowymi i wprowadzić je do swojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *