Czym naprawić pęknięcia w podłodze?

Piękna i zadbana drewniana podłoga zachwyca przez wiele lat. Bywa jednak, że kurczy się i wypacza pod wpływem wody czy wahań temperatury. W wyniku uszkodzeń mechanicznych dochodzi do pęknięć parkietu. Pojawiają się wtedy nieestetyczne szpary i ubytki, które można zamaskować. Potrzebne będą wypełniacze do szczelin.

Jak powstają szczeliny w drewnie?

Szczeliny i szpary w parkiecie powstają pod wpływem zmian wilgotności, które mogą zmienić szerokość nawet o ponad 200%, powstają przerwy o szerokości nawet do 4,5 mm. Podłoga wygląda nieestetycznie, a w szparach zbiera się nieestetyczny brud i kurz. Na szczęście, w sklepach znajdziemy wypełniacze do szczelin, które poprawią wygląd podłogi. Zanim użyjemy takiego środka, musimy dokładnie oczyścić szczeliny z kurzu, brudu i starych szczeliw. Podłoże musi być suche i wolne od tłuszczu. Szczelinę należy przetrzeć drobnym papierem ściernym, uważając by nie uszkodzić lakieru, a następnie pozbyć się kurzu, wymiatając go szczoteczką lub wilgotną szmatką.

Czy można naprawić szczeliny?

Na rynku chemii do podłóg znaleźć można wiele profesjonalnych spoiw, które doskonale sprawdzą się jako wypełniacze do szczelin. Stosuje się takie na bazie rozpuszczalników i wody, które miesza się z pyłem drzewnym, a rzadziej takie na bazie alkoholu. Wszystkie wypełniacze do szczelin powinny być aplikowane na odpowiednio przygotowane podłoże za pomocą szpachli. Czas ich schnięcia, w zależności od wielkości szczelin i rodzaju spoiwa, wynosi od 30 minut do kilku godzin. Pamiętajmy, że przygotowanie mieszanek spoinowych wymaga doświadczenia i łatwo popełnić błąd. Lepiej więc wybrać wypełniacze w formie gotowych past.

Zobacz również  Malowanie miedzianych rurek CO

Wybieramy wypełniacze do szczelin

Luki pomiędzy rozeschniętymi deskami można uzupełnić wypełniaczami do szczelin w formie kitu do parkietu. Jest to gotowa do użycia pasta, która po utwardzeniu pozostaje elastyczna. Dzięki temu pracujący parkiet nie niszczy wypełnienia, a kit zapewnia trwałą i szczelną ochronę. Nakłada się go za pomocą pistoletu bezpośrednio do szczeliny na czyste, suche i odtłuszczone podłoże. Tego typu środek można obrabiać bezpośrednio po nałożeniu, a ewentualne zabrudzenia wystarczy oczyścić wilgotną ściereczką. Bardzo dobrymi wypełniaczami do szczelin są szpachlówki, które zawierają mąkę drzewną, więc po utwardzeniu i wyszlifowaniu wyglądają i zachowują się jak drewno. Szpachlówka występuje w większej gamie kolorystycznej i można tworzyć własne odcienie, mieszając ze sobą różne kolory. Oba specyfiki, zanim stwardnieją, rozpuszczają się w wodzie, więc bez problemu zmyjemy je z rąk, wystarczy użyć wody z mydłem.

Rysy i pękniecie w drewnie nie wyglądają ładnie, więc koniecznie trzeba je zamaskować. Dostępne na rynku wypełniacze do szczelin mają dobrą jakość i jeśli dobrze je nałożymy, idealnie połączą się z podłogą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *