Inspiracje – lakierowana biała boazerią

Wbrew powszechnie panującym opiniom, biel nie kojarzy się tylko z chłodem i nudą. Może być ciekawym akcentem w pomieszczeniu bądź budować całe wnętrze. Doskonale komponuje się z intensywnymi i mocnymi kolorami. Na lakierowanej białej boazerii świetnie prezentują się metalowe dodatki i obrazy w drewnianych ramach. To kwintesencja modnego w ostatnim czasie stylu skandynawskiego.

Jak uzyskać boazerię rodem ze Skandynawii domowym sposobem?

Na północy Europy boazerie z pobielanego drewna są niezwykle popularne i w zasadzie można je spotkać w niemal każdym mieszkaniu. Naturalny surowiec, czyli drewno skutecznie bowiem ociepla pomieszczenie. Natomiast biel nadaje mu lekkości i nieco neutralności. Odnowienie starej, drewnianej boazerii na ten skandynawski styl jest więc doskonałym pomysłem. Dzięki temu stanie się ona jedyną w swoim rodzaju ozdobą, bardzo mocno osadzoną w obowiązujących trendach wnętrzarskich. Ponadto nie jest to również zbyt kosztowny zabieg.

Jak się okazuje remont boazerii nie jest wcale skomplikowany. Trzeba jedynie zaopatrzyć się w papier ścierny o grubym i drobnym ziarnie, szpachlówki do drewna, białą emalię oraz pędzel malarski. Emalia stworzy wytrzymałą i elastyczną powłokę, która z biegiem czasu nie popęka ani nie złuszczy się. Do malowania boazerii wykonanej z drewna można również użyć białego lakieru. Nie tylko dekoruje malowany materiał, ale także skutecznie go chroni. W przeciwieństwie do emalii nie kryje całkowicie naturalnej struktury drewna, ale ją lekko barwi i podkreśla rysunek słojów.

Zobacz również  Jak wybrać płytki do pomieszczeń w domu ?

biała boazeria i rośliny

Dlaczego biała boazeria jest takim hitem?

Lakierowana, biała boazeria pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Jest subtelnym tłem dla mebli i dekoracji różnego rodzaju. Idealnie komponuje się ze stylem prowansalskim i skandynawskim. Wprowadza w nie bowiem nieco przytulności. Nie trzeba przy tym stawiać na standardowe boazerie drewniane, ale i też tworzone z płyt MDF. Hitem ostatnich kilku sezonów jest boazeria angielska, dla której typowe są efektowne, prostokątne panele. Można nimi wyłożyć całą ścianę lub tylko jej część.

Boazeria angielska jest estetyczna, praktyczna i bardzo wytrzymała. Ociepla pomieszczenie, dzięki czemu utrzymuje ono najbardziej optymalną temperaturę. Wybór zdobień na rynku jest bardzo szeroki i pasuje do wielu różnych stylów. Może być zarówno minimalistyczna, jak i zdobna i dekoracyjna. Niekiedy jest przedłużeniem ściany bądź posadzki.

Biała, lakierowana boazeria angielska sprawdza się w wielu pomieszczeniach – salonach, sypialniach, a także kuchniach czy pokojach kąpielowych. Ze względu na wykonanie z odpornej na wilgoć płyty MDF, można stosować ją praktycznie wszędzie, także w łazienkach.. Skutecznie chroni ściany przed uszkodzeniami natury mechanicznej i nie tylko. Również utrzymanie jej w czystości nie stanowi większego problemu, wystarczy wilgotna ściereczka i płyn do mycia naczyń.  Dodatkowym atutem jest fakt, że boazerię tego typu można wykonać według własnego projektu. Pozwala to na precyzyjne dopasowanie do kształtu i specyfiki ścian.

Zobacz również  Rodzaje farb wewnętrznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *