Jak pielęgnować podłogi drewniane?

Drewniane podłogi to inwestycja na lata i gwarancja, że wnętrza naszych mieszkań będą zawsze eleganckie i piękne. Aby jednak osiągnąć taki efekt, to potrzeba do tego regularnej i odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o podłogi drewniane?

Odpowiednie przygotowanie podłogi do użytkowania

Każda podłoga drewniana wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, które ochroni ją przed skutkami intensywnego użytkowania. W tym celu podłogi drewniane pokrywa się specjalnymi preparatami, które zabezpieczą je przed zużywaniem się i poważnymi zabrudzeniami. Drewniane podłogi najczęściej pokrywa się specjalnym lakierem lub olejem, ponadto istnieją jeszcze inne środki do pielęgnacji podłóg, dlatego należy dobrze zastanowić się nad ich wyborem i zdecydować się na takie, które najlepiej sprawdzą się na naszej podłodze.

Jak przygotować podłogę do zmywania?

Podłogi drewniane podobnie jak wszystkie inne należy regularnie myć, ale trzeba pamiętać o tym, że nie lubią one nadmiaru wody, więc ścierki czy mopy używane do zmywania należy dobrze wykręcać, aby deski nie nasiąkały nadmiarem wilgoci. Zawsze również wtedy, gdy na drewnianej podłodze rozleje się woda, to należy ją jak najszybciej usunąć. Oprócz wody konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów – w tym celu wybiera się specjalne środki do pielęgnacji podłóg wykonanych z drewna, dzięki nim deski będą bardziej odporne na codzienne użytkowanie.

Zobacz również  Jak wybrać płytki do pomieszczeń w domu ?

Zanim jednak zastosujemy wodę z odpowiednim preparatem, to konieczne jest usunięcie z niej piasku i innych drobinek, które mogą rysować powierzchnię. Zamiatanie i odkurzanie najlepiej przeprowadzać jak najczęściej, a już na pewno przed każdym myciem. Co istotne, mycie podłogi należy przeprowadzać w miarę potrzeb, ale najlepiej nie za często, dzięki temu nie będziemy jej narażać na nadmiar wilgoci. Zmywamy wilgotną ściereczką lub dobrze odciśniętym mopem, aby jak najbardziej zminimalizować ilość wody na podłodze.

Środki do pielęgnacji podłóg

Do zmywania podłóg drewnianych najlepiej stosować profesjonalne środki do pielęgnacji podłóg, które korzystnie wpływają na ich wygląd, a przede wszystkim zabezpieczają je przed skutkami intensywnego użytkowania. Dzięki temu drewniana podłoga będzie służyć nam długo w niezmienionej postaci. Nieco inne środki stosuje się do podłóg lakierowanych, a inne do tych, które były olejowane. Warto więc przed zakupem dokładnie upewnić się, że wybrany preparat sprawdzi się w przypadku naszej podłogi.

Środki do pielęgnacji podłóg z drewna należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta – wtedy ich działanie będzie najskuteczniejsze. Trzeba także pamiętać o tym, że podłogi drewniane należy systematycznie konserwować – służą do tego specjalne środki do pielęgnacji podłóg, które stosuje się raz na jakiś czas, np. co 6 lub 12 miesięcy. Jeśli w ten sposób będziemy dbać o naszą drewnianą podłogę, to na pewno będzie służyć nam przez długie lata i wciąż zachwycać swoim wyglądem.

Zobacz również  Stawiasz ogrodzenie tymczasowe? Nie zapomnij o tych elementach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *