Co klei pistolet do klejenia na gorąco?

Trendy wnętrzarskie i dekoratorskie są dowodem na to, że przeważnie potrzeba jest matką wynalazku. Pistolet do klejenia na gorąco to ewidentnie narzędzie zaprojektowane jako pomoc dla majsterkowiczów i ekip budowlanych. Ale jego zastosowanie znacząco przekracza te ograniczenia.

Podstawowym przeznaczeniem pistoletu do klejenia na gorąco jest szybkie i bardzo precyzyjne łączenie ze sobą rozmaitych powierzchni. W tym celu urządzenie wyposażone jest w grzałkę, która niezwykle szybko jest w stanie roztopić sztyft klejący. To właśnie ten sztyft, czyli niewielki wałeczek odpowiednich substancji (co do zasady, są ich dwa rodzaje: EVA – na bazie octanu etylo-winylowego oraz PA – na bazie poliamidu), po rozpuszczeniu będzie łączył klejone przedmioty. Sam pistolet zasilany jest z gniazda sieciowego lub wyposażony w akumulatorek.

Jaki pistolet, takie możliwości

To, jakiego rodzaju przedmioty i powierzchnie można skleić z pomocą pistoletu zależy przede wszystkim od samego sprzętu. Ten wyposażony w akumulator, który można podładować tak jak telefon komórkowy, będzie niezastąpiony w ogródku. Podniszczone meble ogrodowe, narzędzia, a nawet dekoracje dzięki drobnej reparacji z pomocą przenośnemu pistoletu, mogą nabrać nowego blasku. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy naprawiany przedmiot jest zbyt ciężki by go ruszyć z miejsca.

pistolet do kleju

Kolejną istotną kwestią jest budowa samego pistoletu. Jeśli dysza wylotowa kleju ma tylko jeden obwód (i nie jest on zbyt wąski), to łączenie nie będzie precyzyjne. Płynny produkt może się rozlać i wydostać poza powierzchnię łączenia, ponieważ nie jest się w stanie dokładnie nakierować go na ubytek. W takim przypadku pistolet nada się do klejenia większych elementów bądź artykułów, które nie muszą być estetyczne, bo nie będą widoczne (np. tył lustra, który przykleja się do ściany).

Zobacz również  Co to jest drobnica krajowa?

Tymczasem posiadanie urządzenia wyposażanego w precyzyjny aplikator umożliwi korzystanie z niego również w wymagających pewnej subtelności wypadkach. Przykładem może być pęknięta rączka kubka, która w ten sposób zostanie na powrót przytwierdzona do ulubionej filiżanki.

Decoupage i DIY

O tym, że pistolet do klejenia na gorąco jest artykułem niezastąpionym wie z pewnością każdy, kto zajmuje się domowym majsterkowaniem i decoupagem. W tym pierwszym przypadku posiadanie go w skrzynce narzędziowej może uchronić przed zbędnymi wydatkami, ponieważ drobne naprawy przywracają do życia nawet niedziałające już sprzęty. Odpadająca od ściany półka, pęknięta zabawka, odklejony od obcasa flek, pęknięta rama obrazu – wszystkie te usterki można usunąć używając pistoletu oraz odpowiedniego do powierzchni sztyftu. Niewielkim kosztem (najtańsze narzędzia kosztują nawet ok. 20 zł) można zatem uniknąć drogiej wymiany wielu przydatnych w domu sprzętów.

Miłośnicy rękodzieła przy użyciu pistoletu do klejenia na gorąco są w stanie wyczarować z codziennych przedmiotów prawdziwe cuda. To właśnie ten przypadek, gdy coś, co w swoim założeniu miało pomagać naprawiać zniszczone sprzęty pomaga również tworzyć rzeczy zupełnie nowe. Piękne skrzynki na drobiazgi, opakowania na prezenty, półki na przyprawy, obudowy na telefon komórkowy – internet aż pęka w szwach od filmików instruktażowych, pokazujących jak z wartych grosze składników przy użyciu pistoletu i cierpliwości wyczarować można prawdziwe cacka.

Co zatem klei pistolet do klejenia na gorąco? Co tylko postanowi jego właściciel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *