Klej wiecznie żywy jest rodzajem kleju, jego cechą charakterystyczną jest to, że nigdy nie zastygnie na stałe. Tego typu kleje oparte są na termoplastycznej gumie. Charakteryzują się pewnym stopniem lepkości, dlatego nazywane są klejami trwałymi. Klej bardzo dobrze przylega i może doskonale łączyć ze sobą klejone powierzchnie. Takie kleje obejmują kleje trwałe i kleje rozłączne.
Kleje wiecznie żywe – zastosowanie
Kleje trwałe typu PSA (zobacz: https://www.buehnen.pl/kleje/psa) stosowane są przy produkcji wielu wyrobów. Stosowane są m.in. przy stabilizacji palet oraz przy produkcji materiałów samoprzylepnych. Dzięki swoim właściwościom kleje PSA znajdują zastosowanie przy produkcji opakowań aseptycznych (opakowania typu re-cap, słomki i inne produkty), a także przy klejeniu toreb foliowych czy pudełek i kartonów plastikowych. Są bardzo skuteczne w produkcji etykiet produktowych, produkcji filtrów, laminowaniu, pakowaniu, a nawet produkcji kopert. Kleje te znajdują również zastosowanie w produkcji materacy i wyrobów sanitarnych. Tak szeroki wachlarz zastosowań świadczy o jakości klejów permanentnych.
Jakie właściwości mają kleje wiecznie żywe?
Głównym składnikiem trwałego kleju jest specjalny elastomer, czyli tworzywo polimerowe lub tworzywo sztuczne. Pod wpływem siły mechanicznej charakteryzują się możliwością odwracalnej deformacji. W ten sposób zachowali konstrukcję w stanie nienaruszonym. Wymienione elastomery są najczęściej oparte na kwasie akrylowym. Akryl doskonale zachowuje swoją lepkość, więc nie dodaje się do niego żadnych innych lepkich substancji. Jednak do produkcji klejów trwałych wymagane są również następujące substancje: kauczuk butylowy, kauczuk silikonowy, etylen-octan winylu i wiele innych substancji zwiększających lepkość. W rezultacie wieczny klej jest trwałym, elastycznym klejem i można go dobrze uformować w każdych okolicznościach. Dzięki temu, a nie innej kompozycji, klej jest elastyczny w niskich temperaturach i ma bardzo wysoką odporność na ciepło.
Klej wiecznie żywy – produkcja
Istnieją dwie metody produkcji tego kleju. Jednym z nich jest zastosowanie w produkcji nośników płynnych. Następnie nanieś klej na daną powierzchnię, aby odparować wodę lub rozpuszczalnik organiczny. W ten sposób klej służy do klejenia pudeł kartonowych lub kopert. Druga metoda polega na wytworzeniu stałego kleju.
Ciekawostki
Klej nie wymaga do aktywacji wody, rozpuszczalnika ani ciepła. Po nałożeniu kleju na daną powierzchnię następuje sklejenie obu elementów. Znajdują zastosowanie w wielu branżach.. Kleje wiecznie żywe są stosowane w materacach, taśmach, etykietach, notatnikach, a nawet w przemyśle motoryzacyjnym. Warto pamiętać, że skuteczność klejów PSA zależy również od właściwości powierzchni, takich jak gładkość, energia powierzchniowa czy czystość. Kleje używane w życiu codziennym są zwykle zaprojektowane tak, aby utrzymywać elementy razem i odpowiednio je utrzymywać w temperaturze pokojowej. Ich decydującą wadą jest to, że zwykle zmniejszają swoją skuteczność i tracą lepkość w niskich temperaturach. Oczywiście istnieją lepsze i bardziej zaawansowane produkty tego typu, które nadają się do pracy w wysokich i niskich temperaturach.