Letnie kolory w pomieszczeniu – jakie wybrać?

We własnym mieszkaniu chcemy się czuć jak najlepiej. Dlatego każdy z nas pieczołowicie tworzy swoje gniazdko, w którym będzie mógł odpoczywać po ciężkim dniu. O tym, jak będzie się nam odpoczywało w poszczególnych pomieszczeniach decydować mogą między innymi kolory farb, jakimi pomalujemy ściany. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Dobrze więc wiedzieć, gdzie, jaki kolor się najlepiej sprawdzi.

Jak wybrać kolory farb?

Wydaje się to proste pytanie. Idziemy do sklepu i wybieramy interesujące nas kolory farb. Owszem, tak to wygląda. Jednak przed zakupem powinniśmy dokładnie przemyśleć całą kwestię, zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które mogą mieć znaczenie przy malowaniu wnętrza na wybrany przez nas kolor. Na co więc warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, do czego ma służyć dane pomieszczenie. Jeśli tylko do odpoczynku, jak na przykład sypialnia, można wybrać jasne kolory farb, najlepiej w odcieniach błękitu czy jasnej zieleni, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że te kolory uspakajają. Jeśli malowany ma być salon, który metrażowo jest niewielki warto postawić na jasne, pastelowe barwy. Najlepszy byłby kolor biały, ponieważ odbija on padające światło i sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Jeśli pokoje są słabo doświetlone naturalnym światłem doskonale sprawdzą się takie letnie kolory farb jak chociażby bladożółty czy jasnoróżowy. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że kolory farb, jakie zostaną wybrane, powinny współgrać z meblami – nie ma bowiem nic gorszego niż kolorowy misz-masz, od którego wcześniej czy później z pewnością rozboli głowa.

Zobacz również  Matowa czy z połyskiem? Jaką farbę wybrać na przedpokój?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze farb?

Letnie kolory to przede wszystkim delikatne barwy, pastelowe, nieagresywne, które nie przytłoczą, ale równocześnie nie stworzą wrażenia chłodu. Kiedy już wiemy, jakie kolory farb nas interesują, warto poznać kilka podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać przy korzystaniu z próbnika farb.

  • Pamiętaj, aby kolory sprawdzić zarówno w słoneczny jak i pochmurny dzień
  • kolory farb powinny być porównywane o tej samej porze dnia
  • sprawdzaj kolory farb w sztucznym oświetleniu i pod różnym kątem

Dzięki zastosowaniu się do tych kilku wskazówek, z pewnością letnie kolory farb jakie wybierzesz, będą odpowiadać twoim wymaganiom. Warto również podczas wyboru posiłkować się radą fachowców, którzy w każdym porządnym sklepie powinni ci służyć pomocą. A jeśli nie masz inspiracji i w zasadzie nie wiesz, jakie kolory farb cię interesują, to warto prześledzić strony internetowe o tematyce wystroju wnętrz, jak również przeczytać kilka branżowych czasopism. Być może właśnie tam znajdziesz inspiracje, które sprawią, że twoje mieszkanie diametralnie się zmieni za sprawą odpowiednio dobranych kolorów farb. Warto również poczytać o technikach malowania, ponieważ nawet najpiękniejsze kolory, jeśli zostaną nieumiejętnie położone na ściany, mogą nie stworzyć wspaniałego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *