Malowanie miedzianych rurek CO

Rurki wykonane z miedzi bardzo często stosuje się w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz przy ogrzewaniu podłogowym. Jednak miedź, podobnie jak inne metale, ulega procesom korozji. Rurki pokrywają się specyficznie wyglądającymi zaciekami, co może wyglądać nieestetycznie. Jak i czym można pomalować miedziane rurki CO?

Czy istnieje specjalna farba do malowania miedzianych rurek CO?

Obecnie na rynku nie ma specjalnych farb, które będą przeznaczone wyłącznie do malowania miedzianych rurek CO. Tak naprawdę można je pomalować dowolną farbą. Często jednak słyszy się, że takich rur nie powinno się w ogóle malować. To jednak nie do końca prawda – pomalowanie miedzianych rurek sprawi, że miedź nie będzie się utleniała, a więc nie będzie tworzyć się dalsza korozja. Wpłynie to również na walory estetyczne – pomalowane rurki z pewnością będą wyglądały lepiej niż te pokryte zaciekami.

Jak przygotować rurki do malowania?

Przed pomalowaniem miedzianych rurek CO, najlepiej je oczyścić z zabrudzeń, np. wodą z mydłem, a potem odtłuścić. Należy również pamiętać o oczyszczeniu miejsca spawów i łączeń. Jeżeli z rurek odchodzi nałożona wcześniej farba, trzeba usunąć jej resztki – można to zrobić za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego. Warto pamiętać, że miedziane rurki najlepiej jest malować, gdy są nienagrzane.

Zobacz również  Przeszkolenie na malarza pokojowego - czy jest konieczne?

Miedź w sprayu

Jeżeli rurki zostały już odpowiednio przygotowane do malowania, trzeba zastanowić się nad wyborem farby. Coraz popularniejsza staje się miedź w sprayu – to środek przeznaczony do renowacji i wypełniania ubytków elementów wykonanych z miedzi, dlatego można użyć jej do malowania rurek CO. Już jedna warstwa preparatu doskonale chroni pomalowaną powierzchnię przed korozją oraz niekorzystnymi warunkami, np. atmosferycznymi. Można ją także wykorzystywać w pracach dekoratorskich na wielu innych powierzchniach, np. drewnie czy tworzywach sztucznych.

Miedź w sprayu bardzo szybko schnie, a wygodna postać aerozolu ułatwia dokładne pokrycie powierzchni. Wykonana jest z mikroziarnistego proszku miedzianego, przylega pewnie i bardzo szybko. Pojemność tego preparatu wynosi zazwyczaj 400 ml.

Farba akrylowa

Miedziane rurki CO można również pomalować zwykłą farbą akrylową (zwłaszcza, jeżeli na rurkach nie planuje się niczego wieszać ani wykorzystywać ich w inny, podobny sposób). Akrylowa farba jest uniwersalna, dlatego można nią pokryć powierzchnie z gipsu, drewna i tworzyw sztucznych – większość tego rodzaju farb jest też całkowicie bezpieczna dla powierzchni metalowych.

Na rynku dość łatwo można znaleźć farby akrylowe przeznaczone wyłącznie do malowania metalowych i drewnianych powierzchni, które są szczególnie polecane do stosowania w mieszkaniach. Są wodorozpuszczalne, a więc nie mają nieprzyjemnego zapachu, dobrze przylegają do podłoża i zabezpieczają je przed czynnikami zewnętrznymi, np. promieniowaniem UV. Z ich pomocą bardzo łatwo można stworzyć ciekawy efekt dekoracyjny, który nada pomieszczeniu, w którym znajdują się pomalowane rurki, dość oryginalny wystrój i charakter.

Zobacz również  Czym są plamy pigmentacyjne i jak sobie z nimi radzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *