Meble dla dzieci to bardzo szerokie pojęcie. Potrzeby naszych malców zmieniają się jak w kalejdoskopie, że o tempie ich wyrastania ze wszystkiego nie warto już nawet wspominać. I na tym polega właśnie cała trudność, bo jak to zmieniać cały wystrój pokoju co roku czy co dwa lata? Jak to zrobić, żeby nie kupować mebli na wyrost ani nie wymieniać wszystkiego co kilkanaście miesięcy?
Dla niemowlęcia
Zwykle to na tym etapie zaczynamy urządzanie pokoju dziecięcego. I – nie oszukujmy się – na początku służyć ma on głównie wygodzie rodziców. Dlatego znajdzie się tu wygodny fotel do karmienia, może nawet rozkładana sofa, by dyżurujący przy maluchu rodzic nie musiał biegać co i rusz do sypialni. Konieczne będą szafa na ubrania i akcesoria, komoda i oczywiście łóżeczko i przewijak. Jakie elementy przydadzą się w kolejnych etapach rozwoju malucha? Najszybciej zniknie stamtąd łóżeczko niemowlęce i przewijak, ale komoda czy szafa, a nawet fotel, mogą zostać tam na dłużej. Jeśli chcesz zastosować takie rozwiązanie, nie daj się skusić na małe, słodkie szafy i komódki z niemowlęcymi motywami, bo już kilkulatek poważnie będzie się o nie buntował. Możesz spokojnie kupić już pełnowymiarowe meble, na tyle neutralne, by potem posłużyć się tylko zmianą dodatków.
Dla przedszkolaka
Na tym etapie nadchodzi czas prawdziwych mebli dla dzieci, czyli takich, które mają służyć tylko im. I tu niemało wyzwań przed nami. Przedszkolak będzie testował wytrzymałość każdego z nich – trzaskał drzwiczkami, wspinał się na półki itd. Mamy tu też do pogodzenia wielkość i pojemność mebli z dostępem do nich dzielnego malucha. Łatwo to pogodzić – dolne półki i szuflady zabezpieczmy starannie i przenieśmy na nie wszystkie rzeczy potrzebne kilkulatkowi, wyższe zaś, zajmijmy rzeczami, którymi dysponują rodzice. Najprawdopodobniej komoda, szafa i fotel przetrzymają jeszcze ten okres rozwoju pociechy, ale warto już zainwestować w porządne łóżko z solidnym materacem. Śmiało możemy kupować pełnowymiarowy mebel i materac piankowy. Z pewnością maluch będzie marzył o łóżku w kształcie auta czy zamku księżniczki, ale na taką pokusę mogą pozwolić sobie osoby z grubszymi portfelami – ze względu na niepraktyczność tego rozwiązania
Dla szkolniaka
Gdy Twój słodki maluch zmieni się w szkolniaka, z pewnością jest t czas na pierwsze od jego narodzin solidne przemeblowanie. Z pewnością do pokoju należy wstawić biurko i krzesło do niego. Zwróć uwagę na wysokość biurka, regulowaną wysokość siedzenia i odpowiednie podparcie. Przyda się regał, na którym zagoszczą książki i zeszyty. Miliony zabawę pomału będą schodzić do piwnicy lub znajdą nowego właściciela, ale szafa na ubrania musi zrobić się większa i pojemniejsza, bo wraz z dzieckiem – rosną jego ubrania. Najlepiej będzie przemyśleć sposób funkcjonowania dziecka, jego potrzeby i, jeśli wybrane na początku meble spełniają jeszcze swoje funkcje, zainwestować w dodatki – tkaniny, dywany, tapety.
Niektóre z mebli dla dzieci mogą wędrować z nimi aż do dorosłości, inne będą tylko chwilą w ich życiu, dlatego warto rozsądnie zarządzać przestrzenią, kupować meble ponadczasowe i solidne, a na bieżąco inwestować w odpowiednie do wieku i gustu dziecka dodatki.