Na czym polega transport multimodalny?

Dynamicznie rozwijający się handel międzynarodowy staje się obecnie siłą napędową gospodarki. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, jakie za sobą niesie, firmy transportowe nieustannie udoskonalają swoje usługi. Stawiając na elastyczność i szybkość przewozu towarów, coraz częściej proponują transport multimodalny. Co kryje się za tym rodzajem transportu i na czym dokładnie polega?

Transport multimodalny — co warto wiedzieć

Transport multimodalny (zobacz: https://www.rhenus.com/pl/pl/know-how-blog/transport-multimodalny-na-czym-on-polega-odkryj-jego-najwieksze-zalety/) daje możliwość przewozu towarów na duże odległości, zarówno pomiędzy państwami, jak i kontynentami. W tym celu wykorzystywane są co najmniej dwa różne środki transportu, a cała usługa odbywa się na podstawie jednej umowy przewozowej i za jedną opłatą. W zależności od cech ładunku oraz ustalonych warunków dostawy, transport multimodalny może łączyć w sobie przewozy samochodowe, kolejowe, lotnicze i morskie. Za organizację całego procesu odpowiada operator.

Transport multimodalny, intermodalny i kombinowany

Zapoznając się z różnymi usługami logistycznymi, można spotkać się z dwoma typami transportu multimodalnego: intermodalnym oraz kombinowanym. Pierwszy z nich polega na przewożeniu ładunku przy pomocy więcej niż jednego środka transportowego, przy czym towar nie może zmienić jednostki ładunkowej — do odbiorcy musi trafić np. w tym samym kontenerze, w którym był umieszczony na samym początku swojej drogi. W przypadku drugiego typu, kombinowanego, również wykorzystuje się co najmniej dwa środki transportu, jednak na ściślej określonych zasadach. Przewóz towaru w głównej mierze odbywa się żeglugą śródlądową, morską albo koleją, natomiast same czynności dowozowe i dowozowe wykonuje się za pomocą transportu samochodowego.

Zobacz również  Czym są plamy pigmentacyjne i jak sobie z nimi radzić?

Korzyści jakie daje transport multimodalny

Usługi multimodalne to szereg korzyści. Jedną z nich jest możliwość przewozu każdego rodzaju towaru, co wynika z wykorzystania różnych środków spedycji oraz jednostek ładunkowych. Transport multimodalny znosi także ograniczenia związane z odległością i umożliwia przewożenie ładunków na znacznie dłuższy dystans w porównaniu z transportem tradycyjnym. Co więcej, uwzględnianie możliwości danych obszarów i dostosowywanie do nich odpowiednich środków przewozu, znacząco skraca czas samego transportu. Aspekt ten ma szczególne znaczenie w przypadku towarów sezonowych lub oznaczających się krótką datą przydatności. Na koniec warto dodać, że wspomniane łączenie różnych środków przewozowych to nie tylko szybszy czas dostawy i większa terminowość, ale także oszczędność. Na przykład połączenie drogiego transportu lotniczego z tańszym transportem morskim pozwala na zmniejszenie kosztów świadczonej usługi.

Transport multimodalny — przyszłość usług logistycznych

Możliwość przewozu na duże odległości, stosunkowo szybkie tempo dostawy i niższe koszty sprawiają, że spedycja multimodalna zaczyna przeważać nad usługami opartymi na jednym źródle transportu, otwierając jednocześnie szersze perspektywy dla międzynarodowego handlu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *