Najczęstsze błędy w malowaniu ścian

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego wśród prac remontowych jak malowanie ścian. Wystarczy wybrać farbę, wziąć pędzel do ręki i zacząć pracę. Jednak, jak się okazuje, również przy prozaicznym malowaniu ścian można popełnić kilka uchybień, które wpływają znacząco na ostateczny wygląd ściany. Jakie błędy popełniane są najczęściej i jak ich unikać?

Jak ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania?

Wśród najczęściej popełnianych błędów w czasie malowania ścian należy wymienić przede wszystkim brak odpowiedniego przygotowania podłoża do malowania – wiele osób rozpoczynając malowanie, zapomina o tym, że podłoże, czyli ściana muszą być odpowiednio przygotowane, by świeża warstwa farby dobrze trzymała się powierzchni, nie łuszczyła się i nie było widać nierówności na ścianie. W przypadku, gdy ściana nie zostanie przygotowana do malowania, może okazać się, że szybko zacznie się niszczyć, albo efekt wykończenia nie będzie taki, jakiego się spodziewano.

Źle dobrana farba i pędzel – czyli jak wybrać odpowiednie narzędzia?

Obok braku przygotowania podłoża do malowania, jako najczęściej popełniany błąd przy malowaniu ścian wymienia się źle dobrane narzędzia oraz rodzaj farby. Istotna jest też jakość materiałów i narzędzi. Kiedy wybiera się pędzle o niskiej jakości, włosie może z nich wychodzić i pozostawać na ścianie. Usunięcie każdego włoska ze ściany, tak by nie został po nim żaden ślad to bardzo żmudna praca.

Zobacz również  Niezbędnik kuchenny – co powinno znaleźć się w każdej kuchni?

Ważny jest też dobór odpowiedniej struktury wałka do rodzaju farby, tak by równomierne rozprowadzenie farby na powierzchni ściany było możliwe. Najlepiej zaraz po zakupie farby zapoznać się z zaleceniami producenta, co do rodzaju wałka, jakim należy malować z użyciem wybranego produktu.

Ważny jest też odpowiedni dobór taśmy malarskiej – zbyt mocna wiąże się z ryzykiem odklejenia farby, a nawet tynku, zaś zbyt słaba może nasiąkać farbą i odklejać się jeszcze w trakcje malowania. Wybór niskiej jakości farby wiąże się często z koniecznością nałożenia kilku warstw produktu. Może się okazać również, że po wyschnięciu krycie będzie nierównomierne.

malowanie ściany w mieszkaniu

Niewłaściwe nakładanie farby na ścianę – jak nie popełnić błędu?

Jeżeli chodzi o samą czynność malowania ściany, to do jednych z najczęstszych błędów zalicza się przede wszystkim malowani mokrej lub wilgotnej ściany – może to skutkować tym, że farba będzie się łuszczyła po bardzo krótkim czasie, nie będzie trzymała się powierzchni ściany, bądź powstaną na niej pęcherze.

Do częstych błędów zalicza się także nierównomierne nakładanie farby na całą ścianę lub zbyt długie nakładanie jednej warstwy farby. W wielu przypadkach dochodzi również do sytuacji, kiedy zbyt krótko czeka się między nałożeniem kolejnych warstw. Trzeba też pamiętać o tym, by nie dociskać zbyt mocno wałka do ściany, gdyż pozostawi on na ścianie ślady.

Zobacz również  Jakie kolory nie nadają się do sypialni?

Nieodpowiednie warunki w pomieszczeniu – jak przygotować pokój do malowania?

Oprócz odpowiedniego przygotowania ściany i doboru wysokiej wartości produktów i narzędzi należy pamiętać o tym, by w pomieszczeniu, jakie się maluje panowały odpowiednie warunki. Najważniejsza jest temperatura powietrza oraz wilgotność. Optymalna temperatura to ok. 18-25 stopni i średnia wilgotność powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *