Najskuteczniejsze farby do ścian

Wybór odpowiedniej pod swoje wymagania farby do ścian nie jest zadaniem łatwym. Warto jest poświęcić na to zagadnienie nieco czasu, ponieważ raz naniesiony kolor zostaje z nami przez co najmniej kilka lat. Podpowiadamy, jakie farby do ścian są najbardziej skuteczne.

Ta sama farba do wszystkich pomieszczeń?

Najczęściej podczas doboru farby kierujemy się kolorem – ten który najbardziej przypada nam do gustu staje się naszym faworytem. Tymczasem niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju farby pod poszczególne pomieszczenia. Niemal każde z nich ma inne przeznaczenie, a co za tym idzie farba powinna być pod nie dostosowana.

Uznaje się zatem, że takie pomieszczenia jak salony, pokoje dzienne czy sypialnie mogą zostać pokryte farbą uniwersalną. Nie panują w nich „szczególne” warunki, dlatego farby do ścian nie muszą mieć dedykowanego przeznaczenia.

Zgoła inaczej sytuacja wygląda w pomieszczeniach, gdzie stężenie wilgoci jest wyższe niż w reszcie domu. Łazienka czy kuchnia to miejsca, gdzie ściany powinny być pokryte farbą, która jest odporna na powstawanie pleśni i grzybów. Dodatkowo w kuchni, gdzie przygotowuje się posiłki, należy zaplanować ściany, które nie będą pokryte płytkami – nawet najlepsze farby umieszczone nad kuchenką po niedługim czasie nie będą wyglądały estetycznie.

Zobacz również  Tłuste plamy i zacieki na ścianach. Da się ich pozbyć!

Jak dobrać farbę do ścian pod rodzaj podkładu?

Nie tylko charakter pomieszczenia, ale również to, na co nakładane są farby do ścian, ma znaczenie. Rynek idzie w kierunku uniwersalizacji produktów i obecnie dostępne produkty są produkowane w taki sposób, by nie stwarzać klientowi dodatkowych kłopotów z ich doborem. Niekiedy zdarza się jednak, że niektóre farby przeznaczone są jedynie do malowania na takich powierzchniach, jak cegła czy płyty gipsowo-kartonowe. Odpowiednie oznaczenie informujące o tym fakcie powinno zawsze być zawarte na jego opakowaniu. Warto zatem czytać uważnie etykiety, by móc cieszyć się zaplanowanym efektem końcowym, bowiem nałożenie nieodpowiedniej farby nie tylko będzie nieestetyczne, ale również nietrwałe.

Ponadto nie brakuje rozwiązań dla osób, które chcą w szybki sposób przeobrazić swoje wnętrza niewielkim kosztem. Takim przykładem są farby do ścian, które nanosi się bezpośrednio na tapetę. Ich specjalny skład pozwala na pokrycie kolorowych wzorów, bez konieczności zdzierania papieru.

Wiaderka z farbą do ścian

Jak wybrać farbę specjalną?

Niekiedy zdarza się tak, że potrzeba farby, która charakteryzuje się szczególnymi cechami. Do takich z pewnością należy farba zmywalna. Określana jest ona poprzez klasy – im wyższa klasa tym bardziej jest ona odporna na szorowanie oraz zmywanie. Dodatkowo poprzez 3 klasy wyszczególnia się, czy można je szorować na mokro czy na sucho – klasa 1 szorowanie na mokro, a klasa 3 na sucho. Takie farby z pewnością sprawdzą się np. w kuchni lub pokoju dziecka.

Zobacz również  Cegły klinkierowe na komin

Warto zwracać uwagę na dodatkowe aspekty, takie jak np. hydrofobowość. Ewentualne zachlapania są niemal niewidoczne, ponieważ w porównaniu do tradycyjnej farby nie wchłaniają wylanej cieczy.

Jak wybrać dobrą farbę do ścian niskim kosztem?

Oczywiście im większe wymagania, tym większy jest koszt samej farby. Jest jednak kilka sposobów, by zaoszczędzić. Przede wszystkim warto jest kupować produkty od sprawdzonych firm. Liczy się nie tylko staż na rynku, ale również rekomendacje, czy nawet własne doświadczenia związane z daną marką. W ten sposób można uniknąć przykrych rozczarowań i ponownego malowania.

Jeśli już kolor i rodzaj farby został odpowiednio dobrany pod oczekiwania, jak i charakter pomieszczenia, warto jest przed zakupem pełnowymiarowego produktu nabyć niewielkich rozmiarów próbnik lub mniejsze opakowanie interesującego nas modelu. Takie rozwiązania są dostępne w niemal każdym sklepie i warto z nich skorzystać. Możliwe jest wówczas naniesienie niewielkiej ilości na przeznaczoną do malowania powierzchnię i sprawdzenie zarówno tego, jak zachowuje się farba na danym podkładzie, jak również na ocenę koloru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *