Drewniana podłoga jest efektowna, trwała i sprawia, że wnętrze wygląda ciepło i stylowo. Jednak, aby zachowała ona swój nieskazitelny wygląd, należy o nią odpowiednio dbać. Niezbędne jest zwłaszcza regularne mycie, a także konserwacja i w razie potrzeby renowacja. Dbając o podłogę można mieć pewność, że będzie ona perfekcyjnie prezentować się przez wiele lat. Warto jednak sprawdzić, jakie wymagania pod tym względem ma podłoga lakierowana, a jakie olejowana.
Jak dbać o podłogę lakierowaną?
Podłogi lakierowane wyróżniają się dużą odpornością na zabrudzenia. Można z nich z łatwością usunąć wszelkie płyny i inne zanieczyszczenia. Niestety lakierowana nawierzchnia jest mało odporna na ścieranie, w związku z czym widać na niej wszelkie uszkodzenia spowodowane przesuwaniem mebli czy chodzeniem w butach na obcasach. Powstałe w ten sposób przetarcia i rysy sprawiają, że podłoga wygląda nieestetycznie. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zabiegom konserwującym można tym problemom skutecznie zapobiegać.
Lakierowaną podłogę należy codziennie odkurzać i myć. Jest to konieczne, aby zachować dobry wygląd drewna. Ponadto na drewnianej podłodze, która nie jest odpowiednio często odkurzana, szybko powstają rysy od piasku. Sprawiają one, że wierzchnia warstwa ulega stopniowemu zniszczeniu. Myjąc podłogę należy pamiętać o tym, aby stosować jak najmniejszą ilość wody. Nie należy stosować środków uniwersalnych, które nie zawierają tłuszczu. Najlepiej wybierać preparaty, które przeznaczone są do drewnianych parkietów.
Raz w miesiącu na drewnianą lakierowaną podłogę należy nałożyć pastę. Wzmacnia ona powłokę lakieru, pogłębia kolor i nabłyszcza. Oprócz tego raz na 5-10 lat należy wykonać cyklinowanie. Zabieg zaleca się przeprowadzić wtedy, gdy podłoga wygląda na starą i zniszczoną. Po cyklinowaniu niezbędne jest ponowne lakierowanie.
Jak dbać o podłogę olejowaną?
Drewniana podłoga, która została pokryta olejem, ma nieco inne wymagania w zakresie pielęgnacji. Przede wszystkim jest ona bardziej naturalna, ale przez to mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niewątpliwą zaletą takiej podłogi jest to, że wszelkie widoczne szkodzenia można szybko zeszlifować i ponownie zabezpieczyć olejem bez potrzeby cyklinowania całej powierzchni. W sprzedaży dostępne są specjalne zestawy naprawcze, pozwalające na samodzielną naprawę uszkodzeń w podłogach olejowanych.
Podłogę pokrytą olejem należy codziennie odkurzać, ponieważ zarówno piasek, jak i sól mogą ją uszkodzić. Ponadto trzeba ją myć zimną wodą lub delikatnie natłuszczającymi, specjalnymi preparatami. Raz w miesiącu taką podłogę należy umyć za pomocą specjalnego, przeznaczonego do niej mydła, a następnie natłuścić. Zarówno mydła do podłóg, jak i środki natłuszczające można kupić w sklepach chemicznych.
Zaleca się, aby dwa razy w roku podłogę olejowaną ponownie zabezpieczyć warstwą oleju. Schnie on około 6-12 godzin i w tym czasie podłogi nie wolno użytkować. W przypadku wnętrz intensywnie użytkowanych olejowanie należy wykonywać znacznie częściej.