Jak odnowić stare skrzynki?

 

 

W wielu domach można znaleźć kurzące się, drewniane skrzynki po owocach. Kiedyś służyły one do transportowania jabłek, gruszek czy wiśni, a dziś przez wielu z nas są uznawane za bezużyteczne. Warto sprawdzić na swoim strychu, czy sami posiadamy takie skrzynki, ponieważ mogą one stać się ciekawym i oryginalnym dodatkiem do wnętrz. W jaki sposób można je odnowić?

Od czego zacząć odnawianie starych skrzynek?

Proces odnawiania starych skrzynek należy rozpocząć od ich oczyszczenia. Warto przetrzeć je wilgotną szmatką, jeśli spędziły na strychu lub w garażu wiele lat i pokrywa je duża warstwa kurzu. Jeszcze przed zabraniem się do pracy powinniśmy zaopatrzyć się w papier ścierny, pędzel oraz farbę w wybranym przez siebie kolorze (może to być farba akrylowa).

Pierwszy krok odnawiania, tuż po wstępnym oczyszczeniu skrzynek, to przetarcie ich powierzchni papierem ściernym. Powinniśmy w ten sposób usunąć wszystkie nierówności, drzazgi oraz mechaniczne uszkodzenia, np. w postaci zadrapań. Następnie należy pozbyć się powstałego w wyniku szlifowania pyłu i pomalować skrzynkę farbą (najlepiej nakładać 1-2 warstwy). Jeśli chcemy przekształcić naszą skrzynkę na dodatek w stylu vintage, możemy w bardzo łatwy sposób poddać ją procesowi „postarzania”. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy przeciągnąć boki i rogi skrzynki delikatnie czarną farbą – to miejsca, gdzie takie przedmioty najszybciej niszczą się naturalnie. Oczywiście kolor farb może być dowolny – tutaj wiele zależy od tego, gdzie ustawimy odnowioną skrzynkę i od naszej wyobraźni oraz kreatywności.

Zobacz również  Ból pleców i kręgosłupa, jakie przyczyny?

Jak zabezpieczyć odnowioną skrzynkę?

Pomalowanie skrzynki to oczywiście nie koniec jej odnawiania. Uzupełniający, a często wręcz niezbędny może okazać się specjalny wosk. Wśród nich znajdują się m.in. produkty do dodatkowego postarzania oraz stylizacji drewnianych powierzchni. Są one dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, dlatego z łatwością odnajdziemy odpowiednią barwę. Fachowcy zalecają, aby taki wosk nakładać za pomocą grubego pędzla, dzięki czemu preparat trafi do wszystkich szczelin i innych zakamarków. Takie produkty mogą zmiękczać nałożoną wcześniej na skrzynkę farbę i nadawać całości bardziej naturalnego wyglądu. Do ostatecznego zabezpieczenia może przydać się z kolei wosk bezbarwny, który sprawi, że nałożona farba z pewnością nie będzie się zmywać ani blaknąć.

Do czego mogą przydać się odnowione skrzynki?

Własnoręcznie odnowione, drewniane skrzynki mogą pełnić naprawdę wiele różnych funkcji. Tu największym ograniczeniem może być tak naprawdę nasza fantazja. Mogą one posłużyć nam jako schowek na drobiazgi, zabawki dziecka czy też nieużywaną pościel. Estetycznie wyglądająca skrzynka może z powodzeniem zastąpić stojący w salonie stolik kawowy, a w zależności od jej głębokości, może być ona również wygodnym siedziskiem. To może być bardzo ciekawy dodatek, który w szczególności dopasuje się do wnętrza urządzonego w stylu cottage, vintage czy country. Przywodzi on na myśl prawdziwą, wiejską sielankę i lata młodości spędzone np. wśród sadów pełnych jabłek.

Zobacz również  Czym naprawić pęknięcia w podłodze?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *