Ogrodzenia posesyjne – kluczowe rodzaje i cechy

Tym, co wyróżnia posesję pośród wielu, są ogrodzenia posesyjne, niedoceniane pod względem estetyki wykonania. Owszem, są elementem zapewniającym użytkownikom podstawowe poczucie prywatności i bezpieczeństwa, jednak są także immanentną częścią ogólnej architektury przestrzennej obejmującej zarówno otoczenie, jak i samą posiadłość.

Ogrodzenia posesyjne są niejako wizytówką opisującą preferencje gospodarzy oraz stanowią o pierwszym pozytywnym wrażeniu osób wkraczających na teren posiadłości. W tej grupie na szczególną uwagę zasługują ogrodzenia posesyjne kute z uwagi na szeroki zakres form oraz artyzm wykonania.

Ogrodzenia posesyjne, na co zwrócić uwagę?

Częstym błędem popełnianym przy wyborze ogrodzenia, jest zupełny brak swoistej kompatybilności z wnętrzem, które będzie ogradzane. Nie trzeba długo szukać monumentalnych willi otoczonych lichymi sztachetkami lub nastrojowych daczy dość smętnie się reprezentujących zza niklowanej siatki, by zrozumieć, jak wielkie znaczenie ma odpowiedni wybór ogrodzenia. Owszem, decyzja może wydawać się niezwykle trudna, zważywszy liczbę oferowanych wzorów, jednak naprawdę warto poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z nimi, tym bardziej że jest to decyzja na długie lata.

Bramy posesyjne

Zwieńczeniem ogrodzeń są bramy posesyjne, których rola jest znacznie większa, aniżeli może się wydawać:

  • Bezpieczeństwo,
  • Możliwość przejazdu,
  • Wytrzymałość,
  • Estetyka.

Prawidłowa konstrukcja powinna bezwzględnie zapewniać możliwość bezpiecznego wjazdu i opuszczenia posesji. Odpowiednio zamontowana instalacja świetlna nie tylko informuje o możliwości pojawienia się na drodze dodatkowego pojazdu, lecz także zabezpiecza mieszkańców przed nieumyślnym zranieniem się przy przesuwaniu elementów bramy. Podjazd powinien być oczyszczony, pozbawiony przeszkód, których efektem może być zniszczenie kół, lub samego auta. Brama posesyjna często jest narażona na ewentualne kolizje i uderzenia, zatem jej konstrukcja musi być odporna na tego typu zdarzenia. I na koniec, nic nie stoi na przeszkodzie, by stanowiła powód do dumy swojego właściciela.

Zobacz również  Ile razy trzeba malować ścianę białą emulsją, żeby pokryło ścianę?

Rodzaje bram posesyjnych

Bramy różnią się od siebie technologia wykonania, funkcjonalnością oraz stopniem zmechanizowania. Wybór optymalnej uzależniony jest od wspomnianego wcześniej poczucia estetyki oraz możliwości budżetu.

Można je podzielić na następujące kategorie:

  • Bramy przesuwne

  • Bramy uchylne, jedno i dwuskrzydłowe

  • Furtki

Bramy przesuwne, stosunkowo najwygodniejsze, nie wymagają praktycznie żadnego wysiłku przy ich obsłudze, nawet w przypadku braku zainstalowanego silnika wspomagającego proces otwierania i zamykania bramy. Z uwagi na swą praktyczność stale zyskują popularność.

Bramy skrzydłowe również mogą być wyposażone w odpowiedni mechanizm otwierający, jednak wymagają znacznie więcej przestrzeni i uwagi, by nie potrącić kogoś lub czegoś na podjeździe.

Furtki można powiedzieć najmniejsze z bram, o których każdy wie praktycznie wszystko. Można je wyposażyć w zamek elektromagnetyczny, umożliwiający otwarcie bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz.

Rodzaje bram posesyjnych, a właściwie ich wyszczególnienie ma na celu pomoc przyszłym użytkownikom w określeniu potrzeb, gustów i możliwości. Jest to jednak decyzja na tyle poważna, że należałoby skonsultować ją z profesjonalistami zajmującymi się na co dzień tym zagadnieniem. Trzeba pamiętać, że są to mechanizmy ciężkie i przez to niebezpieczne. Nie zmienia to jednak faktu, że dobry wybór będzie cieszył oczy przez długi czas. Jeśli potrzebujesz ogrodzenia posesyjnego lub zainteresował Cię ten temat i masz dodatkowe pytania, zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Woka – Okna Bramy Ogrodzenia.

Zobacz również  Czy warto się przeprowadzić do Krakowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *