Drewniany parkiet może być piękną ozdobą w każdym mieszkaniu. Jednak wymaga on, poza zastosowaniem lakieru, odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej zachował swój wygląd. Zatem co należy robić, żeby drewniany parkiet służył nam przez długie lata i nie stracił swojego uroku?
Czystość to podstawa
Kiedy decydujemy się na podłogę drewnianą, najczęściej do jej wykończenia stosujemy lakier. Dzięki niemu drewno jest chronione przed wszelkimi uszkodzeniami. Poza tym polakierowaną podłogę łatwiej jest utrzymać w czystości i zmywać z niej różnego rodzaju zabrudzenia.
Okres zimowy jest najtrudniejszym czasem dla drewnianych podłóg, ponieważ w trakcie mrozów chodniki są najczęściej posypywane piaskiem. Zostaje on na naszych butach i kiedy wchodzimy w nich do domu, zostawiamy go na podłodze. Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej zmieść piasek z drewnianej podłogi, gdyż może on poważnie uszkodzić parkiet. W zetknięciu się z drewnem, zachowuje się jak papier ścierny i jest duże ryzyko, że podłoga zostanie porysowana.
Na co dzień parkiet powinien być odkurzany i zamiatany. Nie należy myć drewnianej podłogi wodą, zwłaszcza mopem sznurkowym (warto zamienić go na płaski mop). Wilgoć źle wpływa na posadzkę. Dlatego, jeśli jednak zdecydujemy się na mop, powinien on być bardzo dobrze wyciśnięty. Do mycia najlepiej jest stosować specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji drewnianych podłóg. Dobrze jest raz na miesiąc pastować podłogę. Zabieg ten powoduje wzmocnienie lakieru. Pogłębia także jego kolor oraz nabłyszcza.
Jak konserwować parkiet?
Konserwacja parkietu polega na nałożeniu lakieru odświeżającego (dostosowanego do rodzaju drewna) w sytuacji, kiedy zauważymy, że podłoga zaczyna matowieć. Jednak trzeba wiedzieć, że aby zabieg ten był skuteczny, podłoga powinna być oczyszczona i odtłuszczona. Do nakładania tego typu lakieru najlepiej używać bawełnianej szmatki lub gąbki. Czynność tę dobrze jest wykonywać raz – dwa razy do roku. Powoduje ona, że parkiet nabiera nowego blasku.
Cyklinowanie
Po pięciu, maksymalnie dziesięciu latach użytkowania drewnianej podłogi, konieczne jest cyklinowanie. Jest to szlifowanie podłogi, polegające na zdarciu zniszczonej warstwy drewna. Kiedy dokładnie należy się na to zdecydować? W momencie, gdy zauważymy, że parkiet wygląda na stary i zniszczony. W tym celu najlepiej zamówić firmę specjalizującą się w tego typu usługach. Bezpośrednio po cyklinowaniu powinno się polakierować podłogę. Dzięki temu zostanie ona zabezpieczona i będzie miała warstwę ochronną. Najczęściej lakierowanie w przypadku firm cykliniarskich jest dodatkowo płatne, ale jest to tak prosta czynność, że nie ma problemu, aby samodzielnie ją wykonać.
Drewniana podłoga wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak w przypadku zastosowania odpowiednich preparatów i systematycznym czyszczeniu, można uzyskać niesamowity efekt, a parkiet posłuży nam wiele, wiele lat.