Porady i wskazówki – drewno w codziennym życiu

Drewno towarzyszy nam wszędzie – wyjmujemy ubrania z drewnianej szafy, stąpamy po drewnianych podłogach, a chwile relaksu spędzamy w ogrodzie, kołysząc się na drewnianej huśtawce. To piękne i zarazem uniwersalne tworzywo wymaga jednak ochrony i specjalnego traktowania. Jak zatem dbać o drewno, by służyło nam przez długi czas?

Piękne meble wymagają pielęgnacji

Drewniane komody, stoły i toaletki mają w sobie ponadczasowy urok, który sprawia, że marzymy o tym, by pojawiły się w naszych domach. Gdy jednak dokonamy już zakupu, często zapominamy, że wymagają one ochrony przed wilgocią, zarysowaniem oraz szkodnikami.

Najczęstszym błędem, jaki popełniają miłośnicy drewnianych przedmiotów jest umieszczanie ich w łazienkach bez wcześniejszego zaimpregnowania. Takie meble w krótkim czasie pokrywają się białym osadem i zaczynają rozmiękać, aby w końcu bezpowrotnie stracić naturalną barwę oraz fakturę. Zdecydowana większość drewnianych mebli łazienkowych nie jest impregnowana przez producentów, co oznacza, że musimy samodzielnie ochronić je przed wilgocią. Jak to zrobić? Jeszcze przed ustawieniem mebli w docelowym miejscu oczyśćmy ich powierzchnię i pomalujmy ją kolorowym, bądź bezbarwnym lakierem, który utworzy warstwę nieprzepuszczalną dla wody oraz zmniejszy podatność drewna na uszkodzenia.

Jeżeli natomiast zależy nam na zapewnieniu ochrony nowym meblom pokojowym, wyróżniającym się pięknym rysunkiem słojów, wybierzmy oleje, które wnikną głęboko pod powierzchnię drewna, zabezpieczając jego spodnie warstwy przed uszkodzeniami.

Zobacz również  Jak pielęgnować podłogi drewniane?

Śnieg i słońce – najwięksi wrogowie mebli ogrodowych

W przeciwieństwie do szaf i komód zdobiących nasze domy, drewniane stoliki oraz huśtawki są narażone nie tylko na negatywne działanie wilgoci, ale również promieni słonecznych, niskich i wysokich temperatur oraz szkodników. Niezabezpieczone często pokrywają się pleśnią, tracą kolor lub pękają. Jak je uchronić przed zniszczeniem i równocześnie nadać piękną barwę? Aby osiągnąć podwójny efekt możemy pomalować meble ogrodowe lakierobejcą, która wytwarza na powierzchni drewna połyskliwą powłokę ochronną, a zarazem nadaje przedmiotom wyrazisty kolor. Preparat ten skutecznie zabezpieczy przedmioty przed wnikaniem wilgoci, powstawaniem pleśni oraz utratą barwy spowodowaną działaniem promieni słonecznych.

Drewniane przedmioty otaczają nas niemal na każdym kroku, lecz to od nas zależy, czy będą cieszyły oczy naturalnym pięknem koloru i rysunku słojów. Zachowanie w dobrym stanie mebli z naturalnych surowców nie jest trudne, wymaga jednak regularnego malowania ich powierzchni specjalistycznymi preparatami. Gdy zdecydujemy się na zakup drewnianych przedmiotów pamiętajmy także o tym, by wybrać impregnat, który właściwie je ochroni – inny dla mebli domowych, a inny dla stojących w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *