Przeszkolenie na malarza pokojowego – czy jest konieczne?

Każdy właściciel mieszkania lub domu co kilka lat staje przed koniecznością odnowienia powłok malarskich – jak fachowo nazywa się odmalowanie pomieszczeń. Decyzja o tym, czy zleca się to zadanie fachowcom, czy próbuje samodzielnie stanąć na wysokości zadania zależy od wielu czynników.

Zasobność portfela oraz możliwości czasowe to najczęściej czynniki decydujące – ale nie jedyne. Równie ważne jest obeznanie z tematem – przede wszystkim bycie z nim na bieżąco. Wiele osób zaskakuje bowiem fakt, że od ostatniego remontu zmieniło się w tym temacie tak dużo, że muszą swoją edukację zaczynać niemal od nowa. To zwykle moment decyzji, czy jednak brnie się w to dalej czy zatrudnia specjalistę.

Malarz pokojowy – zawód profesjonalisty czy fucha dla amatorów?

W kwestii konieczności posiadania nadzwyczajnych umiejętności malarskich i szerokiej wiedzy specjalistycznej zdania są podzielone. Zwolennicy zasady „mogę wszystko” uważają, że nie dość, że oni mogą całkiem dobrze pomalować swoje mieszkanie, to również dobrze może to zrobić każdy. Bez żadnego przygotowania teoretycznego ani praktyki. W końcu malarz pokojowy zajmuje się tylko mazaniem farbą określonego koloru po ścianach. Nie rozwijając tego tematu, można się jedynie domyślać stanu pomieszczeń u większości z tych osób.

Zobacz również  Co klei pistolet do klejenia na gorąco?

Druga grupa twierdzi z kolei, że certyfikaty nie są wiarygodne i najlepiej nająć malarza pokojowego „z doświadczeniem”. Swoje założenia weryfikują zwykle jedynie poprzez oszacowanie wieku kandydata i wypytanie go o ilość zrealizowanych dotąd prac. Nie można zaprzeczyć, że staż pracy znacząco podnosi kwalifikacje, ale sposób weryfikacji pozostawia wiele do życzenia. W ostatnim czasie wiele osób tuż przed lub po przejściu na emeryturę przypomina sobie, że w młodości pomalowali kilka ścian i bez trudu tworzy ekipę remontową. Efekty – zapewne jak w pierwszym przypadku.

Szkolenie i portfolio – malarz pokojowy na medal

Ostatecznie okazuje się, że weryfikowanie doświadczenia malarza pokojowego, któremu chce się powierzyć swoje cztery kąty, ma sens. Najbardziej wiarygodnym źródłem jest portfolio zgłaszającej się ekipy oraz – certyfikaty. Otóż właśnie systematyczny udział w szkoleniach gwarantuje, że specjaliści ci odnajdują się w bieżących trendach i potrafią wykorzystać dostępne na rynku najnowsze i najlepsze materiały. Co kilka lat w tej branży pojawiają się nowe technologie lub materiały i tylko wiedza z pierwszej ręki na temat właściwego postepowania z tymi nowinkami gwarantuje sukces. Inaczej, niewłaściwie dobrane rodzaje podkładów i gruntów, niepoprawnie nakładane kolejne warstwy farby bardzo szybko zepsują efekt remontu.

Najlepszym miejscem na poszerzanie własnych kwalifikacji są szkolenia organizowane często przez producentów farb. Ich porady i wytyczne są zawsze dokładnie dopasowane do konkretnej metody i rodzaju materiału, zatem nie może być mowy o fuszerkach. Malarz pokojowy posiadający rozliczne certyfikaty to nie tylko osoba ambitna i aktywnie poszerzająca swoje kwalifikacje, ale przede wszystkim dobry fachowiec.

Zobacz również  Wybór firmy kurierskiej dla sklepu internetowego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *