Jak przyjemnie spędzić zimowy wieczór w samotności

Zima to okres, kiedy zmierz zapada już w połowie dnia. Dla jednych to wada tej pory roku, dla innych jedna z długo wyczekiwanych chwila. Wiele osób z niecierpliwością czeka na moment, gdy w domu pozostaną sami, dzięki czemu można się zrelaksować i zastanowić nad dniem. Są jednak osoby, którym doskwiera nuda. Warto ten czas samotności odpowiednio spożytkować i nacieszyć się spokojem.

Wieczór z książką

Zima to bez wątpienia jedna na najlepszych pór roku, aby nadrobić zaległości z książką. Gdy za oknem prószy śnieg lub wieje, w domowym zaciszu można wgłębić się w przygodę spisaną na kartce papieru (lub czytnika).

Warto zadbać o odpowiedni nastrój w domu. Czy książka opowiada historię z dziedziny dramatu, komedii, horroru lub fantastyki, odpowiedni nastrój pozwoli na czerpanie większej przyjemności z opowiadanej historii.

Przede wszystkim zadbaj o porządek w pomieszczeniu. Brudne szklanki, porozwalane ozdoby na półkach, śmieci na podłogę. Pozbądź się tego wszystkiego, a do książki usiądź, gdy w pokoju będzie czysto i przyjemnie.książka

Jedne z mitów mówi, że czytanie przy złym świetle niszczy wzrok. Nie jest to prawda. Czytanie przy słabym oświetleniu może tylko go zmęczyć, jednak na pewno nie wytworzy wady. Czytaj przy lampce z ciepłym oświetleniem. Zapalenie światła centralnego pozbędzie całego uroku, a struga światła płynąca z jednej lampki wprost na ciebie i książkę pozwoli wytworzyć iluzje, że znajdujesz się winnym świecie. Pokój możesz dopełnić świeczkami zapachowym (pamiętaj jednak na okresowym przewietrzeniu pomieszczenia).  Kominek z cegły doda magii o najwyższym poziomie. Jeżeli go masz, rozpal koniecznie! Naturalne światło, wydobywające się z paleniska jest bardzo zdrowe i przyniesie więcej korzyści, niż ze stycznego światła LED. Dodatkowo kominek jest źródłem ciepła, a wydobywający ze z wewnątrz dźwięk spalanego drewna pozwoli poczuć się jak w filmie. Jeżeli lubisz takie klimaty, zaopatrz się w dużą pufę, a książkę czytaj w blasku kominka.

 

Wieczór z filmem

Dobry film może poprawić nawet najgorszy wieczór. Podobnie jak w przypadku książki, i utaj warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Świeczki i kominek z pewnością dodadzą uroku, jednak warto też umiejscowić ciepłe źródło światła obok telewizora. Zniweluje to kontrast wynikający z wyświetlanego obrazu i ciemności panującej obok. Zmniejszy efekt zmęczenia oczu i poprawi przyjemność z odbioru filmy.

Wybór filmu zależy od gustu. Z pewnością filmy Sparksa (gatunek romantyczny) przypadną większości do gustu. Ale może być t także każdy inny gatunek filmowy. Będąc w samotności nie zalecane są horrory, które mogą wywołać uczucie niepokoju.

 

Czytając książkę lub oglądając film nie warto sięgać po alkohol, nawet w najmniejszej ilości. Zabiera on atmosferę chwili, zmniejsz skupienie i pogarsza odbiór filmu. Spędzając wieczór w samotności największą korzyść przyniesie gorąca herbata z cytryna lub gorąca czekolada.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *