Rodzaje farb wewnętrznych

Planując odświeżenie i malowanie mieszkania musimy wybrać najlepszą farbę do ścian. W specjalistycznych sklepach znajdziemy tak wiele produktów, że wybór odpowiedniego produktu może wydawać się bardzo skomplikowanym zadaniem. Podejmując decyzję, pamiętajmy, że farba musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.

Jaką farbę znajdziemy w sklepie?

Jeśli zapytamy w specjalistycznym sklepie o farbę do ścian, pracownicy z pewnością polecą nam jedną z emulsji. Obecnie są to bowiem najczęściej używane specyfiki do malowania ścian. Emulsje (farby dyspersyjne) nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o ich użytkowych właściwościach. Kolor uzyskiwany jest za pomocą pigmentu, który w różnych proporcjach dodaje się do pigmentu. Taką farbą można pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe, a także drewno, a może ona tworzyć powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Emulsje nie kapią, są bardzo wydajne i mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z ich rodzajów zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 metrów kw. ściany. Szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Najlepsza farba. Co wybrać na ściany w łazience i kuchni?

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda, ale nie ma to wpływu na ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, która może być bardzo duża. W zależności od stopnia ścieralności możne je czyścić na sucho lub nawet na mokro, co w znacznym stopniu wpływa na stopień ich zmywalność. Jeśli zależy nam na możliwości dokładnego wytarcia ewentualnego zabrudzenia, poszukajmy dobrego jakości farb lateksowych. Sprawdzą się one także w łazience czy kuchni. Do tego typu pomieszczeń poleca się farby zawierające substancje, które chronią ściany przed niszczącym działaniem grzybów i pleśni. Takie farby przepuszczają parę wodną, która się w nich gromadzi. Ponadto są odporne na środki czyszczące i bezpośredni kontakt z wodą. Pokryte nimi powierzchnie można myć, a nawet szorować. Trwała powłoka chroni ściany przed plamami czy zabrudzeniami z detergentów lub kosmetyków. Lateksowa farba do ścian umożliwia oddychanie ścian, a także długotrwale zabezpieczają powłoki. W pomieszczeniach, w których trudniej o plamy sprawdzi się farba akrylowa, która nadaje ścianie delikatny połysk. Jeśli chcemy pomalować sypialnię lub salon, zdecydujemy się na farby akrylowe dobrej jakości. Lateksowe emulsje do wnętrz będą lepszym wyborem, gdy chcemy pomalować łazienkę lub kuchnię. Wybierając odpowiedni produkt, musimy zwrócić uwagę na to, na jakim efekcie nam zależy. Pamiętajmy, że farba matowa zakrywa niedoskonałości ściany, a powłoka błyszcząca ja uwypukla.

Zobacz również  Tłuste plamy i zacieki na ścianach. Da się ich pozbyć!

Wybór odpowiedniej farby nie jest łatwy, ale korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek na pewno doskonale sobie poradzimy z tym zadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *