Tłuste plamy i zacieki na ścianach. Da się ich pozbyć!

 

Zabrudzenia ścian to naturalne następstwo użytkowania pomieszczeń. Czasem jednak pojawienie się plam może być spowodowane wilgocią bądź rozwijaniem się grzybów. Należy najpierw zdiagnozować źródło zacieków, a następnie zająć się ich skuteczną likwidacją. Często zadanie ułatwiają emulsje do wnętrz i inne preparaty malarskie.

Jakie właściwości mają farby do likwidacji zabrudzeń ściennych?

 

Niektóre farby lub emulsje do wnętrz dostępne na rynku są przeznaczone przede wszystkim do zamalowywania śladów sadzy, oleju, nikotyny czy też do pokrycia zacieków wodnych. Pewne rodzaje preparatów mogą być stosowane zarówno jako farby podkładowe, które wzmocnią powierzchnię, jak też jako farby nawierzchniowe mające spełniać funkcję ochronną i dekoracyjną.

 

Farby akrylowe i emulsje do wnętrz czasem dodatkowo zabezpieczają też ściany przed zagrzybieniem. Mają gęstą, zawiesistą konsystencję. Najlepiej nanosić je za pomocą pędzla, a nie wałka. Trzeba pamiętać, że zazwyczaj dopiero druga aplikacja specyfiku całkowicie przykryje plamę i przyniesie zadowalający efekt.

 

Należy zdać sobie sprawę, że najpierw konieczne jest zlokalizowanie i usunięcie źródła pojawiania się zabrudzeń. Dopiero poznanie przyczyny zacieków czy plam oraz odpowiednie ich osuszenie jest w stanie zapewnić sens i efektywność dalszych działań. W przeciwnym wypadku plamy po jakimś czasie będą pojawiać się na ścianach ponownie.

Zobacz również  Profesjonalne środki do sprzątania

Jak zapobiegać powstawaniu plam i zacieków?

 

Nie da się całkowicie wykluczyć pojawiania się zabrudzeń na ścianach, zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy pokój dziecięcy. Są to miejsca intensywnie użytkowane. Jedyne, co można zrobić to wybierać emulsje do wnętrz przeznaczone do malowania tego typu pomieszczeń. Różnią się one znacząco od standardowych farb. Ich skład uszczelnia strukturę farby, co sprawia, że mniej wnika w nią wilgoć i brud.

 Macchie di fango sul muro

Emulsje do wnętrz kuchennych są bardziej wytrzymałe, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że ewentualne czyszczenie ścian spowoduje, że straci ona swój kolor.

Jak pozbyć się zacieków i plam ze ściany?

 

W przypadku niewielkich plam najczęściej wystarczy dokładne umycie ściany przy użyciu letniej wody i detergentu (np. płynu do naczyń, który w składzie ma kwas owocowy). Przy dużych i trudnych plamach trzeba będzie sięgnąć po specjalne preparaty malarskie. Jeśli zabrudzenie jest tłuste, należy najpierw zebrać je papierowym ręcznikiem bądź bibułą. Niektórzy radzą posypać bezpośrednio ścianę mąką lub talkiem i dopiero po kilku godzinach od tego zabiegu rozpocząć czyszczenie powierzchni.

 

Innym sposobem na usunięcie tłustych plam jest nałożenie na nią pianki do golenia i po nie więcej niż 3 godzinach ściągnięcie jej, a następnie wytarcie ściany wilgotną ściereczką. Na tłuste plamy zadziała także płyn do mycia szyb. Po 15 minutach od spryskania trzeba przemyć ściany ciepłą wodą.

Zobacz również  Jakie pytanie zadać deweloperowi?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *