Wakacyjne DIY – czyli 5 sposobów na kreatywną zabawę z dzieckiem

Jeśli posiadamy w domu pistolet i laski kleju na gorąco to mamy gotowy zestaw do ciekawych i oryginalnych zabaw z naszym dzieckiem w deszczowe dni. Oczywiście musimy zachować maksimum ostrożności pamiętając, że grzałka pistoletu rozgrzewa spoiwo do temperatury prawie 200 stopni Celsjusza, a także przygotować sobie odpowiednio bezpieczne miejsce do pracy – po spełnieniu tych podstawowych zasad możemy zaczynać.

Kolorowanki dla dzieci

Klej na gorąco możemy wykorzystać jako szablon do tworzenia oryginalnych kolorowanek dla naszego dziecka. W jaki sposób? Potrzebujemy kilku kartek A4 z białego kartonu, pistoletu z laską kleju oraz nieco talentu plastycznego. Jeśli go nie posiadamy posłużmy się zwykłą papierową kalką, za pomocą której skopiujemy a następnie przeniesiemy na karton wybrany motyw lub postać z bajek. Teraz pokrywamy skopiowane kształty cienka warstwą kleju tworząc szablon, który nasza pociecha wypełni kolorami – oczywiście w przypadku posiadania wspomnianego talentu plastycznego od razu tworzymy wzory pomijając pierwszą część. Dziecku wręczamy akwarele i czekamy aż piękne obrazki-witraże zostaną pokolorowane. Potem tylko chwila na wyschnięcie i możemy je zawieszać na ścianach.

Ozdoby choinkowe

Jeśli choć raz wspólnie z dziećmi przygotujecie ozdoby choinkowe i stroiki z zastosowaniem kleju na gorąco już nigdy nie zatęsknicie za zwykłymi bańkami czy innymi ozdobami dostępnymi w sklepach. Z pomocą kolorowych tasiemek, sznurka, guzików, kartonu i farb możemy wykonać najbardziej fantazyjne ozdoby choinkowe, które zachwycą oryginalnością, a także pozwolą wspólnie stworzyć atmosferę tych najbardziej rodzinnych ze Świąt. W przypadku przygotowywania ozdób choinkowych przydadzą się także rolki po papierze toaletowym, a jeśli dzieci znajdą kilka patyków i ususzonej trawy nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie wykonać szopkę z dzieciątkiem, świętą rodziną, pasterzami i trzema królami – będzie tak samo wspaniała, jak ta w kościele.

Zobacz również  Jak oświetlić dużą kuchnię?

Biżuteria

Jeśli macie w domu małą królewnę to projektowanie i tworzenie własnej biżuterii pozwoli zapomnieć o plusze za oknem, a także urozmaici ostatnie dni przeziębienia. Za pomocą kleju na gorąco możemy stworzyć najbardziej fantazyjne kolczyki, a także wspaniałe naszyjniki i supermodne bransoletki, które wzbudzą wielki zachwyt wśród szkolnych koleżanek. Oprócz tego wykorzystując pudełko po butach lub perfumach możemy wspólnie stworzyć szkatułkę, która pomieści wszystkie własnoręcznie – lub z drobną pomocą mamy – wykonane ozdoby. Wykorzystać możemy wszystko: guziki, tasiemki, fragmenty zepsutej biżuterii, paski i sprzączki oraz wszelkiego rodzaju koraliki. Przyda się też parę starych kolczyków z zapięciem typu klips dla młodej modelki.

Lampka biurkowa

Jeśli nasze dziecko przeżywa fascynację jednym z superbohaterów z uniwersum Marvela, lub całkowicie pochłaniają go Transformersy zaproponujmy mu własnoręczne stworzenie lampki nocnej, która pozwoli zasypiać śniąc o kolejnych przygodach ulubieńców. Potrzebujemy sztywnego materiału na abażur lub kawałka szerokiego kartonu. Najprostszy wybór to karton, na którym młody człowiek rysuje samodzielnie, lub z naszą pomocą, scenę z przygód suberbohatera – tutaj znów może przydać się kalka i skopiowanie wybranego motywu z gazety lub wydrukowanego z Internetu. Potem wystarczy go pokolorować i za pomocą kleju na gorąco skleić karton. Wcześniej od wewnątrz przyklejmy cienkie listewki – powoli to na stabilne ustawienie abażuru.

Zabawki

Po pierwsze za pomocą kleju na gorąco możemy naprawić wszystkie połamane zabawki z plastiku i drewna, ale także stworzyć całkiem nowe wspólnie z własnym dzieckiem. Wykorzystując na przykład wspominane już rolki od papieru toaletowego, kawałki styropianu lub waty oraz farbki możemy wykonać drużynę krasnali, a jesienią figurki z kasztanów i żołędzi, które przetrwają do następnego września. Jeśli nasze dziecko przywiozło z wakacji mnóstwo muszelek i kamyków to, po ich dokładnym wymyciu i wysuszeniu, pomóżmy mu stworzyć z nich oryginalną ozdobną doniczkę lub poidełko dla ptaków. Przycinając kilka listewek i deseczek możemy zrobić dla syna gotowy do złożenia traktor lub samochód, który po sklejeniu wystarczy już tylko pomalować.

Zobacz również  Czym powinna charakteryzować się dobra farba dekoracyjna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *