Dziś zajmiemy się problem posiadaczy mieszkań i domów posiadających wiele zaciemnionych miejsc we wnętrzach. To typowy problem budownictwa z lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku, kiedy koszty oraz możliwości producentów były na znacznie niższym poziomie niż obecnie, a i projekty budowlane cechowała mocna wtórność i praktycznie zupełny brak tak ważnej przecież cechy, jaką jest funkcjonalność.
Małe, kompletnie nieustawne łazienki, olbrzymie pokoje z jednym oknem, czy wreszcie wąskie przedpokoje to typowy problem tych mieszkań, których głównym i powszechnym problem jest duża ilość zaciemnionych miejsc. Montaż dodatkowego oświetlenia to jeden z pomysłów na rozjaśnienie wygodnego, lecz mocno oddalonego od okna narożnika pokoju – warto jednak przyjrzeć większej ilości sposobów na praktyczne rozwiązania tego typu niedogodności.
Kolory farb
Właśnie od wyboru koloru farby powinniśmy zacząć naszą pracę. Oczywistym wydaje się wybór jasnych kolorów, które optycznie rozjaśnią miejsce i to właśnie najczęstszy oraz najtańszy sposób na rozwiązanie kłopotu z zaciemnionym fragmentami wnętrza. Jednak warto wykorzystać inwencję producentów i uwzględnić również ciemne kolory farby, które w połączeniu z matowym odcieniem oraz efektownym oświetleniem potrafią odmienić i spersonalizować fragment mieszkania. Pomalowany w ten sposób wspomniany już róg pokoju w połączeniu z odpowiednio dobranym parawanem, lustrem i stojącą lampą zamieni się w garderobę z prawdziwego zdarzenia, która zmieści się w sypialni zarówno nastolatki, jak i małżeństwa. W taki sam sposób możemy urządzić w salonie kącik do czytania wyposażony w fotel, stolik i lampę, a ściany wykańczając tapetą w kratkę i panelami imitującymi drewniane listewki, które optycznie oddzielą tą część wnętrza od reszty pomieszczenia.
Nie tylko malowanie
W powyższym tekście wspominano o tapetowaniu, które podobnie jak jasne kolory farb doskonale sprawdzi się w zaciemnionych miejscach. To sposób na rozjaśnienie zarówno przedpokoju, jak i kuchni, choć w wypadku tej drugiej należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj tapety – należy wybrać taką, która dobrze zachowuje się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności oraz nie przenika zapachami i łatwo się zmywa. Doskonałym pomysłem w kuchni będzie fototapeta winylowa o jasnym tle i motywach o efektownych kolorach. W połączeniu z praktycznym i mocno jasnym oświetleniem oraz odpowiednio dobranym kolorem farby na suficie i innych nie obklejonych fragmentach da doskonałe efekty, które pozwolą zapomnieć o małym i niepraktycznie usytuowanym oknie. Tapeta w ciemnej kuchni to zdecydowanie lepsze rozwiązani niż glazura, która mimo jasnych barw może nieco przytłaczać zbyt ciemne wnętrze.
Warto improwizować
W sieci znajdziemy niezliczoną ilość pomysłów na zaprojektowanie każdego pomieszczenia. Ciemny i wąski przedpokój pozbawiony okna możemy stylizować na wnętrze irlandzkiego pubu – powyżej przypodłogowych listew do mniej więcej połowy wysokości pomieszczenie obklejamy tapetą w z motywem w drobną kratę, następnie naklejamy panele imitujące drewniane listwy i malujemy resztę ściany na zielono. Wzdłuż pomieszczenia umieśćmy staromodne kinkiety oraz postawmy wygodną ławkę lub krzesło, a oryginalny i funkcjonalny przedpokój mamy gotowy. Podobnie jak w przypadku mebli, tak w przypadku kolorów farb, czy tapet ogranicza nas tylko własna wyobraźnia!