Sypialnia to bardzo specyficzne miejsce w naszych domach – bo intymne. Powinno być dostosowane tylko da nas samych, własnego gustu i potrzeb. Nie musi spełniać właściwie żadnych funkcji (oprócz spania), której sami sobie nie wymyślimy, nie wymarzymy. Jednak alby przyjemnie się spędzało w niej czas, warto trzymać się jednak pewnych schematów dotyczących urządzania wnętrz.
Obowiązkowe meble do sypialni
Dla sypialni także istnieje pewien zestaw obowiązkowy. Oczywiście wśród mebli do sypialni podstawą jest łóżko – dostosowane szerokością i długością do wściela bądź właścicieli. Dla wysokich osób na pewno przyda się długość co najmniej 220 cm, a dla pary absolutne minimum szerokości to 140 cm. Przy łóżku należy ustawić szafki lub stoliki nocne Przyda się też komoda i szafa, w której przechowamy bieliznę. Jeśli sypialnia nie jest zbyt mała, miłym dodatkiem będzie dodatkowa kanapa lub szezlong. Miło będzie przysiąść w miękkich, przytulnych fotelach, a dla pań wielką miłością może stać się ich osobista toaletka. Ważne jest też stosowne oświetlenie, czyli górna lampa i lampki nocne. Żarówki powinny świecić światłem rozproszonym, które nie będzie razić w oczy i stworzy odpowiedni nastrój.
Jak wybrać łóżko
Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. Należy je dobrze dobrać, aby zagwarantować dobry i zdrowy sen. O rozmiarach wspomniano już wcześniej, ale to nie jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Kluczowy jest materac. Dziś na rynku dostępnych są setki wariantów. Za najzdrowsze uważa się materace lateksowe ze sprężynami kieszeniowymi, kilkustrefowe i w antyalergicznym pokrowcu. Takie materace dość sporo kosztują, ale to nie będzie chybiona inwestycja, a poczują to wasze kręgosłupy.
Dobrze jest też wybrać odpowiedni zagłówek. Dziś modne są miękkie, wysokie i tapicerowane, pikowane. Są wygodne podczas wieczornego czytania i miło wygłuszają pomieszczenie.
Jak dobrać meble w sypialni
Przede wszystkim meble do sypialni muszą być odpowiedniej wielkości, a to znaczy, że nie tylko dobieramy je do wymiarów właścicieli, ale tez do wymiarów pokoju. Warto pamiętać, że obie śpiące na łóżku osoby muszą mieć do niego swobodny dostęp i z trzech jego stron musimy mieć do dyspozycji jeszcze co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni, by swobodnie przejść. Stoliki i szafki nocne nie mogą być zbyt wysoki – najlepiej takie, żeby mieć do nich swobodny i wygodny dostęp z pozycji leżącej. Nie decydujemy się na siłę na fotele, komody i toaletki, jeśli zwyczajnie nie mamy na to miejsca. Nie da się wygodnie wypocząć, jeśli pokój jest zagracony, przeładowany.
Wybór mebli do sypialni jest zadaniem przyjemnym, bo kierujemy się tylko własnym gustem, ale też wiąże się z kilkoma zasadami, a nawet komplikacjami. Pamiętajmy, że pokój, w którym śpimy, ma być oazą, miejscem wypoczynku – kierując się tą zasadą, nie popełnimy błędu.