Jak wybrać wygodną wersalkę?

Urządzanie salonu, szczególnie w niewielkich rozmiarów mieszkaniu, może być trudne. Musimy zastanowić się, czy wybrać do niego sofę przeznaczoną wyłącznie do siedzenia, czy lepiej zainwestować w wersalkę, czyli mebel z funkcją spania. Jeżeli często odwiedzają nas goście, którzy zostając na noc, to właśnie wersalka jest dobrym rozwiązaniem. Jak wybrać najwygodniejszy mebel?

Czym jest wersalka? Jakie ma zalety?

Wersalka to rodzaj tapicerowanego mebla przypominającego ławkę. Przeznaczona jest do siedzenia dla maksymalnie 3 osób. Składa się z podstawy w formie skrzyni prostokątnej na pościel oraz dwóch ram tapicerowanych, połączonych ze skrzynią i między sobą metalowymi łącznikami. Jedna rama po podniesieniu stanowi oparcie wersalki. Wersalka ma więc możliwość rozkładania i chowania pościeli do pojemnika, co sprawia, że jest praktyczna, funkcjonalna i łatwa w ustawieniu, nie zajmuje też zbyt wiele przestrzeni. Wersalka często jest utożsamiana z kanapą lub sofą, jednak jest to inny rodzaj tapicerowanego mebla z funkcją rozkładania. W wersalce bowiem oparcie i siedzisko połączone są w jedną całość, a w sofach są rozdzielone. Inny jest także system otwierania – w sofie unosimy siedzisko i wyciągamy je do siebie, a wersalka otwiera się poprzez równoczesne uniesienie części do siedzenia i położenie oparcia. Mechanizm otwierania umożliwia uniesienie siedziska pod kątem prostym, dzięki czemu mamy duży dostęp do skrzyni na pościel. Odblokowanie mechanizmu szybko zmienia wersalkę w dwuosobowe łóżko, idealne dla gości. Wersalka zastąpi sofę w salonie, a ponadto może także pełnić rolę łóżka w sypialni, jeśli w pomieszczeniu jest za mało miejsca na pełnowymiarowe łóżko.

Zobacz również  Letnie kolory w pomieszczeniu – jakie wybrać?

Jak wybrać wersalkę?

Wersalka powinna być wygodna, co oznacza, że musi mieć duże siedzisko, sprawny system rozkładania oraz ładowny pojemnik na pościel. Niektóre wersalki mają boki czy podparcia, które są komfortowe przy siedzeniu, utrudniają jednak spanie osobom wysokim. Pożądany rozmiar przestrzeni do spania na wersalce to długość 190 cm i szerokość 120 cm. Przed zakupem usiądźmy na wersalce i sprawdźmy, czy siedzisko i oparcie są dla nas wygodne. Oparcie powinno dobrze dopasowywać się do pleców osoby siedzącej, a wstawanie z wersalki nie może być kłopotliwe. Istotny jest również typ wypełnienia siedziska będącego jednocześnie podstawą wygodnego spania. W wersalkach najlepiej sprawdzają się materace wypełnione sprężynami bonellowymi, dając zarówno stabilne podparcie, jak i dużą dozę komfortu podczas snu. Obicie powinno być miękkie, miłe w dotyku i łatwe w czyszczeniu.

Wersalka to bardzo praktyczny mebel, który zastąpi zarówno łóżko, jak i kanapę czy sofę. W ciągu dnia pełnią rolę dekoracyjną i wypoczynkową, a w zestawie z poduszkami i kapą wygląda bardzo elegancko. Wybierzmy wygodny mebel, sprawdzając jego oparcie i skrzynię na pościel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *